top of page

    Директор Чечельницької       

   районної бібліотеки               

   Шуть Ольга Володимирівна

  Чечельницька   центральна 

             районна   бібіліотека 

шевченкіана.jpg

    Свята і розваги – яскраві та радісні події в житті користувачів бібліотек. Кожний народ має свої національні свята та традиції. Бібліотеки прагнуть долучати до національних українських свят, таких як: новорічні та різдвяні, навчають їх колядкам, щедрівкам. Твори фольклору, пісні, вірші про Україну, природу, працю, які виконуються під час проведення заходів формують патріотичні почуття.

                           Звіт про роботу 

          Чечельницької центральної районної                                  бібліотеки за 2019 рік

      Бібліотеки  району   в    2019 року   працювали    над    формуванням національної свідомості, відродженням  культурно-історичних цінностей, популяризація художньої літератури, впровадження УДК, адвокаційної діяльності  та  роботою з читачами.

     В районній   бібліотеці відбулися розважальні програми «Новий рік вітає всіх, презентовано книжкову виставку «Різдвяна зірка на весь світ засіяла». Бібліотекар Мулько Надія Арсенівна розповіла, як святкували новорічно-різдвяні свята українці. Презентували  цікаві книги про звичаї та традиції українського народу в зимові свята: „Звичаї нашого народу” Олекси Воропая, «Українські новорічні обряди: «Коза» і «Маланка»»О. Курочкіна, „Місяцелік” В. Скуратівського та ін. Провели бесіди із читачами, розповідаючи їм про історію і традиції святкування: народні обряди, тексти колядок та щедрівок, автентичний український одяг.
     У місті Вінниця, 12 січня 2019 року, відбулося традиційне масове щедрування та колядування «В небі зірка засяяла…». Вітали городян із святами сотні вінничан, які з’їхалися до обласного центру на фестиваль народного мистецтва «Різдвяне диво».
       Чечельниччину представив на святковому дійстві колектив «Горлиця» Бондурівського сільського будинку культури. Презентував свою світлицю, у якій показав чим славиться та чим багатий. Тут частували смаколиками з Чечельниччини, пригощали кутею, різноманітною випічкою, варениками та ковбасами.

    До 100-річчя з часу проголошення Соборності України (22 січня 1919 р.) «Акт злуки УНР і ЗУНР – знакова подія української історії», працівники центральної районної бібліотеки пропонували користувачам ознайомитися з матеріалами книжкової виставки «100-річчю Соборності». Здавалося б, віками омріяна соборність остаточно й безповоротно утвердилася на українських землях. Однак нині особливо гостро постає проблема захисту, збереження та зміцнення Соборної України. Сьогодні, коли маємо українські території, непідконтрольні українській владі, День Соборності України – це привід нагадати, що Крим та Донеччина – Україна.

          Ім’я Стуса увійшло в нашу історію як важливий чинник національного пробудження й самоусвідомлення, стало символом духовної незламності й свободи. На часі глибоке пізнання власне поетичного доробку  цього самобутнього митця, і не лише в українському літературному контексті.
       Поетичне слово Стуса – в кращих своїх проявах – енергійне, гранично виразне, щомиті готового вибухнути. Бог не часто нам дає велетнів духу і таланту. Це гордість і слава нашого народу. На прикладі життя і діяльності таких людей, як Василь Стус, будуть виховуватися прийдешні покоління. 
«Крізь сотні сумнівів я йду до тебе,добро і правдо віку…» - літературна година була проведена в центральній районній бібліотеці та «Василь Стус: передумови духовного вибору» - книжкова виставка презентована в ЦРБ.

    Голокост, що призвів до винищення третини євреїв і незліченних жертв з числа представників інших меншин, буде завжди служити всім народам застереженням про небезпеки, які приховують в собі ненависть, фанатизм, расизм і упередженість. До пам’ятної дати в бібліотеці презентовано виставку-пам’ять «Свіча голокосту не згасне» та «Пам’ять про Голокост»  - годину спілкування.

   Крути, 29 січня 1918 року… Символ героїзму та відданості нашого юнацтва і символ національної трагедії та безпечності.101 рік тому відбувся бій між київськими студентами та більшовиками під Крутами, де полягло в нерівнім бою 300 студентів. Сімдесят років не згадували про подвиг молодих людей, про тих, хто першим згорів на жертовному вогні в ім’я самостійної України.  До відзначення Дня пам’яті Героїв Крут у центральній районній та дитячій бібліотеках організовано книжково-ілюстративні виставки «Біль мого народу» та «Тут юнь прекрасна і свята встелила землю в мить єдину» та «Через Крути в майбуття!!!» - годину спілкування.

     Година-реквієм «Герої, що полягли під Крутами» розпочалася з відомого вірша Павла Тичини. Бібліотекарі розповіли про славетні події під Крутами та героїчну смерть молодих захисників Української Держави, що стали знаковими для нашої країни та увійшли в нашу історію, як символ національної честі та воїнської доблесті.

    Працюючи творчо, враховуючи зростаючий інтерес читачів до подій минулого, бібліотекарі Чечельницького району відчувають гостру потребу та відповідальність за організацію, вивчення та донесення знань про пам’ять, історію, культуру, вміння та дух українства. Саме тому Чечельницька центральна районна бібліотека проводить ряд заходів на яких знайомить своїх відвідувачів з історією та культурою рідного краю. Не останнє місце у цій роботі займають зустрічі з відомими земляками – поетами, письменниками, науковцями, а то й просто з цікавими людьми. 
    В кожному районі живуть люди, які закохані в свій край, добре знають його історію. Тому серія «Моя Вінниччина», видана за сприяння Вінницької облдержадміністрації та Вінницької обласної Ради, висвітлює відомості про населені пункти, з його історією, заняттям населення, побутом, народною культурою, життя та діяльність видатних постатей національної історії, культури, науки.
Відновити історію сім’ї, повернутися обличчям до її забутих традицій, звичаїв, залучити до прадідівських ремесел, навчити дбайливо ставитись до природи, ресурсів, пам’яток історії і культури краю, мови, літератури, фольклору, народної творчості - ось основне завдання бібліотечних працівників.
Формування світогляду неможливе без любові до своєї “малої батьківщини” - до домівки, в якій народився, де пройшло дитинство. Бібліотекарі ЦРБ провели краєзнавчу годину: “Немає кращої землі, ніж та, що зветься рідним краєм», сподіваючись , що виставка «Моя Вінниччина: нові книги» допоможе залучити читачів до вивчення історичного минулого свого народу, усвідомити свої корені, знайти моральні орієнтири в житті, виховати почуття національної гідності, патріотизму.

   Літературний доробок Лариси Письменної -до 105- річчя від дня народження    До 185-річчя з дня народження Степана Руданського, проведено літературну годину «Віконце в світ Руданського» та читано  приказки і байки .

 15 лютого 2019 року до 30-річчя Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав   відбувся захід «Афганістан – вічний біль і вічна пам’ять», зустріч з воїнами-інтернаціоналістами, учасниками війни в Афганістані та побратимів, які виконували непросту місію в більш, як двадцяти країнах світу – Угорщині, Єгипті, Чехословаччині, Єфіопії, Анголі, Югославії, Лівані та ін..
 Бібліотекарі оформили книжкову виставку «Афганістан: подвиг, біль, пам’ять…»

     На шляху до незалежності український народ завжди приносив у жертву своїх найкращих синів і дочок. У цьому довгому списку є і Герої Небесної Сотні. Саме вони зуміли рішуче стати до боротьби із злом, заплативши за перемогу надвисоку ціну – власне життя. 
Пройшло п’ять років від трагічних подій на Майдані.  Цим подіям були приурочені масові заходи: в центральній районній бібліотеці» А Сотню вже зустріли небеса»

 Презентовано книжкову виставку «Небесна сотня» та проведено патріотичну годину «Герої не вмирають». Присутніх познайомили із книгами про цю історичну подію.

     Для кожного народу своя Мова – найбільший скарб, одне з багатьох див створених людьми. Вона віддзеркалює душу народу, його історію. Кожна людина має завжди пам’ятати хто вона, звідки родом, де її коріння, кожна людина повинна знати свою мову, любити її, цінувати, збагачувати, берегти.
21 лютого бібліотекарі відзначали Міжнародний день рідної мови в Тартацькій школі. Катерина Дмитрівна Руденко, вчителька української мови, запросила вчителів, дітей, і гостей: Павла Чернієвського – поета-краєзнавця та бібліотекарів районної   бібліотеки, поринути в чудовий і прекрасний світ нашої рідної мови. 
   27 лютого в центральній районній   бібліотеці організовано заходи: «Твого слова співучого сила» - книжкова виставка та «Обернуся в легенду» - розповідь про життя Лариси Петрівни Косач підготовлена бібліотекарями центральної районної бібліотеки. «Вогонь її пісень не згасить злива» - літературну книжкову виставку і «Обличчя української історії: Леся Українка» - п’ять хвилин поезії, присвячені 148-й річниці від дня народження Лесі Українки, підготовлено в   книгозбірні. 
   Спадщина Лесі Українки - це багатюще джерело краси і творчого духу народу, з якого черпати усім живущим і прийдешнім поколінням наснагу для життя і праці. Читачі дізналися про життя та цікаві факти з біографії талановитої та сильної духом поетеси , її творами. 
Її поезія свідчить про велику любов до рідної землі, вболівання за долю свого народу. Цілі збірки українських пісень , казок, ігор зібрала поетеса, записала і передала нам у спадщину, в яких центральною темою є почуття любові до України. На крилах своєї музи понесла Леся українську поезію у широкий світ

    6 березня 2019 р. в актовій залі РДА смт. Чечельник був проведений районний конкурс читців імені Т.Г. Шевченка у якому взяли участь діти з усіх шкіл району.   

    Напередодні міжнародного жіночого свята   бібліотекарі ЦРБ організували виставку під назвою «Уклін тобі, жінко», 

     В Чечельницькій районній бібліотеці для дорослих оформлено книжкову виставку «Подвиг добровольців-земляків»  та  проведено  годину історії «Немає більшої сили,ніж стійкість духу добровольця» 

17 березня чечельничани відзначили день визволення  селища від німецько-фашистських загарбників  «Подвигу вічно зоріти – пам’яті вічно жити!».  До цієї героїчної дати презентовано виставку «Ми пам’ятаємо».

   В районній   бібліотеці відбувся поетичний вечір, який підготували працівники дитячої та дорослої районних бібліотек. Організатори заходу мали за мету залучити якомога більше молоді та дорослих до мистецтва поетичного слова, привернути увагу до творчої спадщини українських та зарубіжних поетів-класиків, сучасних авторів, утвердити позитивний імідж поезії як мистецтва, відкритого людям.

Протягом заходу учасники декламували улюблені вірші українських поетів: Тараса Шевченка, Ліни Костенко, та інших. Особливо емоційними були виступи учнів Чечельницької СЗШ 1-3ст.№1. В цей день всі присутні із захопленням слухали декламування віршів від Мельник Анастасії, Калініної Ніколь, Барвінського Артема, Грицишена Влада, Колісніченко Софії. На захід також завітали поети Чечельниччини: Гальчинська Тетяна Григорівна та Чернієвський Павло Афанасійович, які з душевним трепетом прочитали авторські поезії та презентували бібліотеці збірки своїх віршів. Шанувальники поетичного слова поринули у світ прекрасної, чарівної поезії. Всі бажаючі переглянули тематичну книжкову виставку «Поезія – ти скрипка чарівна».

  В  клубі  «Краєзнавець» відбулася  зустріч з поетесою  Гальчинською Тетяною  Григорівною.Ця жінка приваблює до себе теплом добрих очей та посмішкою, що завжди на її вустах. Приваблює око не тільки своєю красою, а й внутрішнім благородством.Вона уміє слухати голос рідної землі,бачити в людях та життєвих подіях те, на що інший би не звернув уваги. Цією щедрістю почуттів напоєна вся її поезія.Тетяна Григорівна – це цікавий співрозмовник, декламатор, взірець тактовності, елегантності, жіночої доброти і краси, берегиня моральних традицій, сівач розумного, доброго та вічного. Ми надихаємось її поезією і прагнемо, щоб читачі доторкнулися разом з нами до небес її творчості.

 3 квітня 2019 р. , в районному будинку культури відбулися урочисті проводи призовників весняного призову 2019 року на строкову службу до лав Збройних Сил України.

  Цього теплого весняного дня привітати новобранців прийшли представники районної влади, а також рідні та близькі тих, хто виконуватиме почесний обов’язок перед державою і поповнить ряди захисників нашої Вітчизни.   БІбліотекарі   підготували книжкову виставку «Велика честь  служити Україні»

  З метою заохочення учнів до читання, пропаганди української книги, розвитку естетичних потреб особистості, виховання в учнів любові до книги, в  бібліотеці проходив тиждень дитячої та юнацької книги: «Ми читаємо завзято, а читання нам – це свято».
 Відбулася  зустріч з місцевими поетами: Тетяною Гальчинською та Павлом Чернієвським , де усі бажаючі мали змогу познайомитися з талановитими людьми нашого краю, та почути вірші із уст самих авторів.

 День довкілля відзначається в Україні щороку, починаючи з 1999 року і установлений Указом Президента України «Про День довкілля», на підтримку ініціативи Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України і громадських природоохоронних організацій, з метою розвитку діяльності, започаткованої Всеукраїнською акцією «Дерево-Життя» та іншими громадськими ініціативами.

В цей день бібліотека проводить заходи, спрямовані на поліпшення стану навколишнього середовища, очищення водних джерел, озеленення, збереження заповідних об'єктів. З метою поширення екологічних знань в  бібліотеці підготовлена виставка "У природи постать чарівна".

    Кольоровими нитками вишивка вплетена у наші традиції і найважливіше те, що, маючи вікову історію, вона не втратила своєї популярності і до сьогодні. Більше того, нині можна з впевненістю говорити про відродження українських традицій,хочеться показати всьому світу, що є така країна – Україна, яка має свою національну культуру, звичаї, традиції, обряди.

      Працівники Чечельницької ЦРБ ведуть активну роботу з висвітлення питань історії, і з великим задоволенням разом з учасниками клубу «Чарівний клубочок» підготували виставку «Вишиваю долю свого краю» де представлені українські вишиття – те, без чого важко уявити українську культуру, побут і історію.

     Працівники бібліотеки  долучилися до благодійної акції «Від серця до серця»  та зробили свій внесок у розвиток волонтерського руху. 

     Одна із найжахливіших катастроф в історії людства, ім’я якій – Чорнобиль, що понівечила людські долі, багатьох забрала у вічність.

     Центральна районна бібліотека підготувала книжкову виставку до Дня Чорнобильської трагедії, на якій представлені документи і матеріали щодо історії будівництва ЧАЕС, її експлуатації, аварії та події після Чорнобильської катастрофи. Публікації та інтерв`ю з відомими вченими висвітлюють питання віддалених наслідків аварії, перспектив розвитку атомної енергетики.

     Споконвіку Великдень вважається чи не найбільшим святом. Воно пов'язане із воскресінням Ісуса Христа, а отже, символізує перемогу добра над злом і світла над пітьмою. Христос вчить нас воскрешати себе мудрістю і терпимістю.  Тож у ці святкові дні Воскресіння Христового бібліотека  організувала  перегляд книжково-ілюстративних виставок-інсталяцій «Христос Воскрес».

9 травня, відбулися заходи до Дня пам’яті та примирення і 74-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.  Свята пам’ять про Велику Вітчизняну війну залишається з нами як взірець мужності, сили духу, самопожертви, тяжкої ратної праці та водночас вічної скорботи за тими, хто віддав життя за свободу Вітчизни. Про загиблих воїнів сьогодні нагадують меморіальні дошки та пам’ятники. Та найголовніший меморіал – людська пам’ять.  

     Районна бібліотека підготувала книжкову виставку-пам'ять "Війна пройшла по їхніх долях" Серед представлених книг,особливу увагу привертає книга"Звитяжці Чечельниччини...ішли у бій не ради слави..." Книга нагадує читачам про тих,хто творив Перемогу,віддає шану тим, що вже увійшов у безсмертя, хто в повоєнні роки творив статки, проводив величезну роботу по вихованню молодого покоління. Їхні спогади про фронтові шляхи-дороги,численні документи і лягли в основу написання даної праці. Це скромний пам'ятник трудівникам тилу і захисникам-визволителям нашої Вітчизни, які прискорювали довгожданий день Перемоги над фашизмом.
Також читачі  змогли  переглянути книжкові виставки під назвою «За тих хто впав в бою за крок до перемоги».

      «З родини йде життя людини» – говорить народна мудрість. І це справді так. 
Сім*я – це щастя, Сім*я – це коли мама і тато, брат і сестра. Сім*я – це коло близьких людей, які піклуються про тебе. І люблять тебе. Прикро зізнаватись, але на жаль є діти, що перебувають в інтернатах, - це діти позбавлені батьківського піклування, діти, батьки яких позбавлені батьківських прав, і їх кількість з кожним роком зростає.

    ЦРБ зустріла в своїх стінах три прийомні родини: Кучеренка Олександра Григоровича та Пацкан Тетяни Степанівни, Сивак Валентини Петрівни та Юрія Анатолійовича, Шумило Валентини Василівни та Степана Валерійовича.

    В цей святковий день звучали найщиріші слова привітань для матерів від працівників бібліотеки та районної адміністрації. Нас святі були присутні Ганна Миколаївна Лисенко, керуюча справами РР, Тетяна Петрівна Фаренюк, керівник у справах сімї, Світлана Іванівна Халус, Павло Афанасійович Чернієвський, поет-краєзнавець.

  Приємно зазначити, що до привітань приєднався депутат обласної ради Генадій Вацак, який подарував матерям та дітям солодкі подарунки. Але найкращим подарунком для матерів став виступ діток Сивак Олександри та Юлії Кушнір.
По закінченню свята всі присутні мали можливість ознайомитися з книжковою виставкою під назвою «Ми матір називаємо святою». 
      
Сім’я – це та основа суспільства, яка допомагає кожній людині реалізувати свої можливості, долати життєві негаразди, відчувати підтримку та любов рідних.
     Так, кожної другої неділі травня в Україні відзначається поважне свято – День матері, а 15 травня відзначається Міжнародний день сім’ї.
Урочистий захід з нагоди Дня матері та Міжнародного дня сім’ї відбувся в РДА смт. Чечельник. 
     
Свято — День вишиванки хоч і не так давно започатковане, але досягло протягом останніх років особливої уваги і розквіту

     У зв’язку з цим,   оформили книжкові виставки – інсталяції «Вдягни ,дитино,рідну вишиванку. І українцем йди у білий світ».

     Для відвідувачів ЦРБ була проведена бесіда «А я іду по світу в вишиванці»,яку підготувала Мулько Надія Арсенівна, на якій слухачі познайомилися з історією виникнення мистецтва вишивання, створення української вишиванки та дізнались багато цікавого про українські традиції. 

До Дня пам'яті жертв політичних репресій та 75 річниці депортації кримських татар в ЦРБ презентовано книжкову виставку "Пам'яті без вини звинувачених" та проведено урок історії "Забуттю не підлягає". На якому працівники бібліотеки розповіли, що 18 травня Україна вшановує пам’ять жертв політичних репресій. Ця дата встановлена з метою належного вшанування пам’яті жертв політичних експериментів, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології.

      Літературне свято, присвячене Дню слов’янської писемності та культури, відбулося в районній бібліотеці. 
        Присутні на заході вирушили в мандрівку до світу слов’янської писемності та культури, ознайомилися з відомостями про слов’янських просвітителей Кирила та Мефодія, про те, як виникла книга і наша рідна українська мова, яка є однією з слов’янських мов. 
Для кожного народу дорога його мова, а для нас найближча – українська, яку ми любимо і шануємо. «Рідна мова дорога людині, як саме життя», - висловили думку організатори заходу - бібліотекарі книгозбірні. Без мови не може існувати народ, його культура. Мова – це один із найдивовижніших карбів, які людина створила за свою історію.

      Поет-краєзнавець Павло Чернієвський розповів про те, як минали століття, зміцнювалися люди і вдосконалювалася мови. Не одразу українська мова стала такою, якою є сьогодні. Змінювалося уявлення про навколишній світ, змінювалась й мова.

       Про українську мову та її роль у світі розповіла Валентина Вікторівна Дмитрашина, соціальний педагог КЗ «Чечельницька СЗШ 1-3ст. №2.». За милозвучністю вона визнана вченими другою серед європейських мов після італійської. Валентина Вікторівна зачитала власні вірші, які викликали позитивні емоції та зігріли серця слухачів заходу.«Поетичний вернісаж» своїх віршів представили Рада Грецька, учениця 9 класу та Анастасія Березіна, учениця 6 класу цієї ж школи. Патріотичні («Моїм захисникам», «Табір») і ліричні поезії («Кохання – не тільки щастя, а й мука», «Смородина», «Маму більш люблю за всіх») сподобалися учасникам свята.  

    Призи та подарунки вручено поетам – початківцям та поету –аматору Павлу Чернієвському від народного депутата України Юрія Миколайовича Македона, спонсора та мецената багатьох культосвітніх свят. 
      Бібліотекарі також презентували виставку книг усної народної творчості та творчості українських поетів та письменників «Кришталь мови моєї дорогої…» .

      Щороку 1 червня ми відзначаємо свято маленьких громадян нашої країни – Міжнародний день захисту дітей. Водночас це й свято тих, хто завжди поруч з дітьми, хто піклується про них і допомагає твердо стати на ноги. Діти – наш найдорожчий скарб, наша радість і наше майбутнє. Саме тому святий обов’язок родини, школи, органів влади та громадськості подбати про всебічний розвиток інтересів та здібностей української юні, забезпечити їй належний рівень виховання і дотримання прав дитинства.
    
Діти мали можливість відвідати майстер-класи, оглянути книжкову виставку «Дитинства чарівний світ» .  Дитяче свято було організовано за підтримки народного депутата України Юрія Миколайовича Македона.

     5 червня 2019 року відбулося розширене засідання ради відділу культури і туризму «Про підсумки організаційно-творчої та фінансово-господарської діяльності закладів культури району за 1 квартал 2019 року».
        Зі вступним словом виступила Аліна Петрівна Шумило, начальник відділу культури і туризму. Підводячи підсумки 1 кварталу 2019року, очільник культури розповіла про мережу закладів культури, заходи, проведені до державних та пам’ятних дат, урочистості та тематично-концертні програми. 
Про роботу бібліотеки в 1 кварталі прозвітувала Ольга Шуть, директор центральної районної бібліотеки. 

    День батька у бібліотеці
    У третю неділю червня у багатьох країнах світу відзначають День батька. 

     Центральна районна   бібліотека також приєдналася до святкування і в четвер 13 червня організувала свято для татусів   читачів. На заході були присутні сім’ї Баранюка Віктора та Тищука Сергія.
        Захід розпочався з ознайомлення всіх присутніх з історією виникнення свята,слідом звучала чуттєва пісня про батьків. В цей чудовий день збуло сказано багато привітань на адресу батьків, але найемоційніше вони реагували на слова вдячності від своїх дітей. В кінці свята батьки отримали подарунки, меценатом став Юрій Миколайович Македон.

     До  Дня медичного працівника організували «Вам шана й уклін, люди в білих халатах!»- зустріч-презентацію.

     ДоДня  молоді  та  Дня Конституції  презентовано книжкові виставки:  «Квітуй у пісні й добрих справах, чарівна молодість моя" та «Права і закони в твоєму житті» і « Ми віримо в твоє майбутнє, Україно» -засідання клубу «Право».

       1 липня в ЦРБ відбулися заходи до Дня молоді «Квітуй у пісні й добрих справах, чарівна молодість моя» - книжкова виставка і огляд літератури. Не випадково день молоді ми відзначаємо в найтеплішу, найпрекраснішу, сонячну пору року, адже саме молодість випромінює тепло і любов, саме молоді спочатку вчитися, а потім працювати на благо нашої держави, на благо нас із вами, на благо нашої Неньки - України.   

    В Чечельницькій ЦРБ організовано виставку рушників " На білих крилах рушника- несе надію Україна" . На ній представлені роботи учасників клубу "Чарівний клубочок".Вишитий рушник для українців, це не просто предмет ужитку. Це оберіг, в орнаментах якого збереглися давні магічні символи. Візерунки на рушниках відображають світогляд та звичаї наших предків. У більшості вони мають символи орієнтовані на добро, здоров’я, достаток, гарну долю. 

    До Дня архітектури  презентовано  книжкову виставку «Перлини архітектурної спадщини».

З нагоди свята Івана-Купала  презентовано книжкову виставку «Зачаровані купальські вогні»,де представлені читачам енциклопедії з українознавства, вивчення  народних звичаїв і традицій. З допомогою виставки можна дізнатись з яких далеких язичницьких часів прийшло до нас це свято.

16 липня 1990 року Верховна Рада України прийняла Декларацію про державний суверенітет України, зробивши перший крок до відновлення історичної справедливості, відродження української державності як ідеї соборності українського народу та його земель.

      До   річниці прийняття Декларації про державний суверенітет України в  бібліотеці   розгорнуто нижкову виставку «Становлення незалежності України» і«Суверенна і незалежна»   -інформаційна  година при  клубі «Право».

  28 липня   презентували   книжкові виставки  про  християнства і його відповідності животрепетним проблемам сьогодення.

    5 серпня виповнилося 95 років від дня народження українського письменника, Героя України Павла Архиповича Загребельного,з цієї нагоди працівники ЦРБ підготували книжкову виставку про його життя та творчість.

    Книги Павла Загребельного - це думи про народ від давнини до сучасності, про людей, які прагнуть від життя дива, шукають його і знаходять, і - найголовніше - творять його в муках і любові.

 До Дня державного прапора  проведено патріотичну годину

     «Нема ціни святині дорогій» Матеріали книжкової виставки  «Жовто-синій прапор мій» дають змогу  відвідувачам  побачити минуле і сучасне України, нелегкий процес державотворення,  згадати імена та постаті великих українців, котрі  в різні часи прославили Україну 

З нагоди відзначення 28-ї річниці Незалежності України, бібліотечні  працівники оформляли світлиці, виставки  талановитих майстрів, які розмістилися в холі районного будинку культури.  Господарі світлиць запрошували та щедро пригощали всіх присутніх.

    Всі бажаючі могли переглянути тематичну книжкову виставку «Нині свято нашого народу» Свято України, її роду!», яка була презентована в ЦРБ.

Президент Володимир Зеленський підписав указ про відзначення 29 серпня Дня пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність держави.

      Проведено ряд заходів по вшануванню пам’яті тих, хто самовіддано , мужньо виконував свій військовий обов’язок, боронячи інтереси та незалежність своєї Батьківщини.
 Було проведено тематичні зустрічі «Вони назавжди залишаться в нашій пам’яті та в наших серцях!» та презентовано   книжкову  викладку літератури «Пам’ятаємо і шануємо Героїв!». У всі часи захищати рідну землю було справою честі та гідності мужніх людей, дійсних патріотів своєї країни, святим обов’язком кожного громадянина. Мужність і героїзм, доблесть і слава, відвага і честь – це ті чесноти, на яких базується вся багатовікова історія нашої України. Саме цими словами розпочали зустріч ведучі заходу.Гостем зустрічі був учасник воєнних дій на Сході України – Валерій Іванович Шумило. Активну участь у заході взяв поет-краєзнавець Павло Афанасійович Чернієвський, він декланував вірш, який присвятив нашому воїну-захиснику.

     Учасники заходу мали змогу у відвертій розмові з Валерійом Івановичем, дізнатися про жахіття війни. Запрошений ділився спогадами, розповідав, що пережив за час, проведений в зоні АТО. Відповідаючи на численні запитання присутніх, намагався у доступній формі розповісти про військові будні, про допомогу волонтерів, про солдатську єдність, братство, і про все те, що цікавило аудиторію. Учасники заходу вшанували хвилиною мовчання всіх, хто віддав своє життя за Україну, хто в різні часи боронив Вітчизну.

     До уваги користувачів у бібліотеці влаштована тематична полиця «Зростаймо патріотами своєї країни».

 30 вересня у свято Віри, Надії,Любові та їх матері Софії ми відзначаємо Всеукраїнський День бібліотек. 

        В той же день центральна районна бібліотека  приймала гостей: сільських бібліотекарів, Павла Чернієвського та інших читачів. Бібліотекарі організували виставку «Бібліотека-царство книг» та провели урочистості з нагоди свята.

В центральній районній бібліотеці, до 75-ої річницю вигнання нацистів з України, було проведено історичну хвилину пам’яті «Пам’ятаємо твій подвиг, солдате!». Бібліотекар читального залу Монастирська А.С. звернула увагу на літературу про ті страшні події та битви за визволення України.
     Ми живемо у вільній і незалежній країні й розмовляємо рідною українською мовою. А мова у нас красива й багата, мелодійна та щира, як і душа українського народу. Саме ці тези червоною ниткою проходили в бесідах працівників ЦРБ та поета-краєзнавця Павла Чернієвського з дітьми.
7 листопада в КЗ «Чечельницька СЗШ І-ІІІ ст. №1» відбулася зустріч, присвячена Дню української писемності та мови, з поетом-краєзнавцем Павлом Чернієвським.
    Зустріч пройшла яскраво та насичено. Павло Афанасійович розповів про свою творчість та життєвий шлях, ознайомив присутніх із збірками своїх віршів. З уст поета пролунало немало слів про рідну українську мову, наш Чечельницький край, безмежну любов до всього, що оточує нас. Розмова перейшла у діалог, між поетом та дітьми, в якому було поставлено безліч запитань, на які Павло Афанасійович давав максимально відверті відповіді.
Поза увагою дітей не залишилася і виставка «Пізнаймо рідне слово!», організована бібліотекарем Ольгою Картоєвою.
      5 грудня відбулося засідання клубу «Краєзнавець», керівником якого є Валентина Іванівна Колійчук.
      Даний клуб зустрічає на своїх засіданнях відомих краян. Його гостями завжди є творчі люди. Цього разу до нас завітали поет-краєзнавець Павло Чернієвський та заслужений працівник культури України Валентина Футимська.
     Павло Афанасійович – незмінний учасник клубу «Краєзнавець», талант, який не згасає. Поет, який своїм світлим словом дарує радість життя людям, зичить їм щастя і добра. Він написав безліч віршів про рідну українську мову, наш Чечельницький край, безмежну любов до всього, що оточує нас.
Один з таких віршів він пресвятив талановитій жінці, художньому керівнику хорового колективу «АФ «Ольгопіль», заслуженому працівникові культури України Валентині Овсіївні Футимській.

    Директор ЦРБ Ольга Шуть, продекламувала вірш-пресвяту.
Автор поезії Павло Афанасійович розказав як взагалі виникла ідея написання цього вірша.
До слів привітання також долучилися директор ЦРБ Ольга Шуть та голова спілки ветеранів Чечельника Віктор П’яніщук.

       В ЦРБ відбулося засідання клубу за інтересами «Чарівний клубочок» керівником якого є Мулько Надія Арсенівна. Зусиллями керівника та учасників клубу була організована виставка робіт «Обереги мої, Українські».

       Презентація книги Сергія Таранця

«Джерела з історії Куренівських старообрядських монастирів кінця 18 – 20 століття». Збірник документів.- Київ.-2019.-т.3
     Поява цієї ошатно оздобленої книги стала радісною подією, що засвідчує розвиток краєзнавства в районі і в державі. У нашому краї, під оспіваним Павлом Чернієвським небом, ясними зорями заховалось чимало пам’яток історії та культури й визначних місць. Вагомий внесок у справі їх вивчення та популяризаціії в останні десятиліття зробив Сергій Таранець .
      Підготовлені ним історико-краєзнавчі праці викликають великий інтерес та вдячність широкого загалу Чечельниччини й усієї області та України. 

     Відзначення Дня захисника України тісно пов’язане з історичною традицією вшанування українських козаків та відзначення свята Покрови Пресвятої Богородиці. Поєднання цих свят є символом непорушного зв’язку багатьох поколінь захисників України та проявом поваги до них.     

     Адже за багатовікову історію українського народу не один раз його сини ставали на захист рідної землі.  Любов Бурлака, бібліотекар Демівської сільської бібліотеки в РДА та ЦРБ презентувала виставку вишивок та картин.

      В бібліотеках до цієї дати проведено цикл різноманітних заходів, а саме: «Козацькому роду нема переводу» - книжкову виставку, «Я знаю вас, нащадки запорожців. Я вірю вам і низько б’ю чолом»- годину спілкування, «Рідна земле моя, ти козацькою славою щедра» - годину пізнання історії.
     В районному будинку культури презентовано виставку «Козацькому роду і духу міцніти».
Експозиція «Пам’ятаємо всіх» - про цвіт нашого народу, про його славних синів і дочоки, що в розквіті своїх духовних і фізичних сил віддали молодість і найдорожче, що є в кожного з нас – життя.
      Боротьба за незалежність України продовжується і зараз . На Донеччині і Луганщині на превеликий жаль гинуть наші патріоти - добровольці та воїни української армії. У цій страшній борні наш народ і наша армія мужніє, вдосконалюється і перемагає.
    Дякуємо нашим героям за подвиг, батькам які виховали справжніх патріотів, усім хто тут із нами і тим, які зараз захищають нас на Сході України.

    День гідності та Свободи – свято в Україні, що відзначається 21 листопада на честь початку цього дня двох революцій : Помаранчевої революції (2004р.) та Революції гідності (2013р.).
    Працівники бібліотеки презентували книжкову виставку «Україна – гідна свободи».
     
Кожного року у четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв голодоморів. Тема історичної пам'яті із кривавими сторінками надзвичайно болюча для живих свідків тих подій і для усіх, хто дізнався правду про штучний голод.
      Зусиллями працівників ЦРБ була організована виставка «Великий Голод в Україні». 

У далекому 1950 році Генеральна Асамблея ООН запропонувала усім державам святкувати 10 грудня як День прав людини, бо саме в цей день в 1948 році цією ж організацією було прийнято Загальну декларацію прав людини.
    В ЦРБ завітала завідувач сектору з питань державної реєстрації Прилуцька Любов Петрівна, яка провела бесіду щодо речових прав на нерухоме майно.
Також завдяки роботі клубу "Право", керівником якого є Анастасія Сергіївна Монастирська, організовано виставку «Законодавство України», в якій міститься література про права людини.

     В Україні 9 листопада відзначається Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва. Відзначення Дня працівника культури та майстрів народного мистецтва – це визнання ролі української культури в процесі пробудження та формування національної свідомості. Без традиції нема культури, без культури нема нації. Українська культура розкриває нашу сутність та учить нас бути українцями.
   7 грудня, відзначали всесвітній День Української Хустки. За ініціативи депутатки Вінницької облради Людмили Станіславенко, стартував флешмоб «Зроби фото з хусткою.З цього приводу, зусиллями бібліотекаря-краєзнавця Валентини Колійчук, в ЦРБ було організовано виставку «Хустка – долі берегиня». Екземпляри виставки взяті з власної колекції організатора.
Також працівники культури долучились до флешмобу і зробили гарні фото з красивими терновими хустками.
    Організатори сподіваються, що всесвітній День Української Хустки збере таку ж кількість прихильників, як і День Вишиванки і запрошують долучитись усіх охочих.

Виставка народного мистецтва с. Рогізка Чечельницького району Вінницької області
в рамках Всеукраїнської культурно-мистецької акції«Мистецтво одного села»
   З 18 жовтня по 15 листопада 2019 року відбувалася в Києві. Бібліотекарі  підготували  виставки образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва.

    4 грудня в Чечельницькій районній   бібліотеці відбувся семінар з питань звітності працівників бібліотек району.
   З усіма пунктами звіту присутніх ознайомили: директор ЦРБ Ольга Шуть; завідувач РДБ Наталія Печарська; бібліотекар відділу комплектування ЦРБ Наталія Чернега.
     Під час семінару проводилось уточнення дат звітів працівників бібліотек. Особлива увага приділялась пункту про періодичні видання та читацькі фонди. Обговорювалось актуальне питання про перспективи діяльності бібліотечних закладів в умовах децентралізації.
Бібліотекар Рогізківської сільської бібліотеки Ірина Бондарук поділилась враженнями набутими під час проходження курсів підвищення кваліфікації в м. Вінниця.

     Брали участь в обласному конкурсі  рекомендаційних  бібліографічних видань «Читацькі студії – 2019»,в обласному конкурсі буктрейлерів, у Всеукраїнській  акції «Бібліотека українського воїна».

  Відбувся  районний  конкурс «Кращий  бібліотекар», в якому  1  місце  зайняла Ольга Картоєва,  бібліотекар   районної  дитячої  бібліотеки,  яка  підготувала  порт-фоліо,  яке  направила  на  обласний конкурс у Вінницьке обласне управління  культури і мистецтв.

   Взяли участь у  ІІ науково-практичній  конференції «Бібліотека в умовах сучасності і конструювання майбутнього».   Колійчук Валентина Іванівна, бібліограф-краєзнавець ЦРБ підготувала  виступ: «Видатні особистості Чечельниччини в краєзнавчій роботі бібліотек району»

     Постійна робота  і партнерство з  районною  газетою, поповнення  матеріалів про проведені заходи  в  соціальній мережі Facebook  та  сайту Чечельницької  РДА.

    В перший березневий день відбулося чергове засідання ради відділу культури і туризму «Підсумки організаційно-творчої та фінансово-господарської діяльності закладів культури району за 2018 року». Виступила Анастасія Монастирська ,  розповіла  про  свою  роботу в  2018 році.
   Проведення суботника – це нагода зробити своє містечко ще кращим. Саме такі наміри мали працівники закладів культури, під час прибирання прилеглих територій . У ході спільної роботи було підстрижено кущі, знищено бур’яни та прибрано клумбу. 
Всі учасники «трудового десанту» отримали гарний настрій та моральне задоволення від результату.

Поповнювали  Вінницький  інформаційний портал  350  карточками  аналітичного  бібліографічного опису   газети «Чечельницький вісник».

 Постійна робота  і партнерство з  районною  газетою, поповнення  матеріалів про проведені заходи  в  соціальній мережі Facebook  та  сайту Чечельницької  РДА.

                           Звіт про роботу 

          Чечельницької центральної районної                                  бібліотеки за 2018 рік

   Всього  бібліотек:   мережа  бібліотек району  налічує 19 бібліотек:

 1 ЦРБ, 1 РДБ, 17 сільських бібліотек.  

 Є  одна  спеціалізована  сільська  бібліотека  для  дітей – Ольгопільська сільська бібліотека філіал.

      Площа  приміщень  бібліотек  системи  Міністерства  культури і  туризму      – 2347,6   для  зберігання  книжкового  фонду -  846, для  обслуговування  користувачів 1501,6,  

   Кількість  посадкових  місць  для  користувачів      -  273  (без змін).

   Кількість  бібліотек,  що  опалюється     всього - 4   (  ЦРБ,  РДБ, Вербська  сільська   бібліотека   і  Берізецька сільська   бібліотека)

Тривалість  роботи  бібліотек системи у 2018 році:

 

понад  40 годин  працювало – 5 бібліотек

20- 40  годин  працювало –  4 бібліотеки

10 - 20 годин  працювало - 7 бібліотек

До 10 годин  працювало -    3 бібліотеки

 

Оснащення бібліотек технічними засобами

 Кількість бібліотек, що мають комп’ютери – 6: ЦРБ , РДБ,  Каташинська  сільська бібліотека,  Куренівська сільська бібліотека,  Вербська сільська бібліотека, Ольгопільська  сільська бібліотека  для дітей.

 До  мережі  Інтернет  підключено  4  бібліотеки: ЦРБ, РДБ, Каташинська  сільська бібліотека, Вербська сільська бібліотека,

Кількість бібліотек, що мають копіювально-розмножувальну техніку – 3: ЦРБ,  РДБ, Ольгопільська  сільська бібліотека  для дітей.

  Кількість  бібліотек, що  мають телефонні  номери  - 4:  ЦРБ, РДБ, Демівська і Вербська  сільські  бібліотеки.

  Кількість  бібліотек, що  мають  електронні  адреси  - 4.

БІБЛІОТЕЧНИЙ  ФОНД

       На  1.01.2018 року   БІБЛІОТЕЧНИЙ  ФОНД системи  становив 305162 екземплярів. 

Протягом  2018  року  надійшло  2283 примірники  документів на  суму  101577,54 гривень. З  них 1014 книги і брошури, 1269 – періодичних  видань.  Вибуло протягом  2018  року -  17646  документів .  З  них 16395 книги і брошур, 1251 – періодичних  видань. 

  Бібліотечний  фонд  на  1.01.2019  року  становить  289799 примірників

 

Надходження  за  джерелами видань книжкової продукції : 1014 прим.на суму:65962,82

  1. З ОРФ бібліотеки ім. К.А.Тімірязєва – 868 примірник   на  суму – 62501,1 гривень

  2. З   бібліотеки ім. І.Я.Франка – 2примірник   на  суму – 269,72 гривень

  3.  За спонсорські  кошти – 55 прим. на суму 2088    грн.

  4. За  платні послуги -89примірники на  суму 1104   грн.

 

 

Надходження      по сільських  бібліотеках: протягом  2018   року  надійшло  1253 примірники    документів.

Надходження      по ЦРБ: протягом  2018   року  надійшло  543 примірники    документів.

 

     Бібліотечний  фонд  на  1.01.2019  року  становить  289799  примірників, з них  українською  мовою   166477 примірників  літератури.

   Книжковий  фонд  ЦРБ  на  1.01.2019  року  становить  43130примірників  літератури.

Книжковий  фонд   сільських  бібліотек  на  1.01.2019  року  становить  226545примірників  літератури.

    Періодичні  видання, передплачені  в  2018  році:

  Примірники   200, назв  - 80.   Сума  40000   грн.

 Сільські  бібліотеки:     на  суму   24000 грн, за  власні кошти – 500 грн. за спонсорські – 200 грн.

 На 1 с/б-ку  передплачено  8 видань

Періодичні  видання, передплачені  на 1 півріччя  2019року:

 ЦРБ, РДБ :   66 примірники   62 назви  на суму  15,987   грн.

 Сільські  бібліотеки:     180 примірників  60 назв   на  суму   30000 грн.

 На 1 с/б-ку  передплачено  8 видань

           Користувачі

     Користувачі в  2018  році  - 8795, в  порівняні  з  2017  року зменшення  на  -   16.

В  ЦРБ кількість  користувачів  1506,  в  порівняні  з  2017 роком  -  зменшення  на  -   2.

В  сільських  бібліотеках  кількість  користувачів   5482 в  порівняні  з  2017 роком  зменшення    на 48.

Кількість  зареєстрованих  користувачів згідно з ЄРК всього  7272 в  порівняні  з  2017 роком   зменшення  на  -   1 .

Кількість  зареєстрованих  користувачів згідно з ЄРК  по сільських  бібліотеках  5229 в  порівняні  з  2017 роком   збільшення   на  -   25.

 Кількість  зареєстрованих  користувачів згідно з ЄРК  в  ЦРБ  836 в  порівняні  з  2017 роком   збільшення  на  -   8

          ЮНАЦТВО:

 Кількість  користувачів  юнацького віку  1335,   в  порівняні  з  2017  роком  зменшення  на 132.

В  ЦРБ  - 225, в  порівняні  з  2017  роком   зменшення на  9,   

РДБ -  210,  бібліотеках-філіалах  -  900, в  порівняні  з  2017  роком  - 41.

Книговидача  документів:

      167733 зміни в  порівняні  з 2017 роком  зменшення на    2704   

Книговидача  документів  дітям до 15 років:

     Всього: 80341 в  порівняні  з 2017 роком  зменшення на    1906

     Бібліотеках-філіях:  47935 в  порівняні  з 2017 роком  зменшення на    2189

     В тому  числі в  сільських  бібліотеках    кількість  відвідувань:   40750

 Зміни в порівнянні  з  2017  роком  зменшення на  1374.

в  ЦРБ    кількість  відвідувань  бібліотек:   6510 в  порівняні  з 2017 роком  зменшення на    64.  

  Кількість  відвідувань  масових заходів  всього:  12035 в  порівняні  з 2017 роком  зменшення на    5590

    В тому  числі в  сільських  бібліотеках    кількість  відвідувань масових заходів  :  8724 в  порівняні  з 2017 роком  зменшення на    1072.  в  ЦРБ    кількість  відвідувань  масових заходів  867 в  порівняні  з 2017 роком  зменшення на    12  

 

 

 

Відвідування  бібліотеки  за  рік на  величину  населення  3,1

Кількість  виконаних довідок  всього:   2285 в  порівняні  з 2017 роком  зменшення на    92

Кількість  виконаних довідок  в  сільських  бібліотеках   :   1495 в  порівняні  з 2017 роком  збільшення  на    43

Кількість  виконаних довідок  в  ЦРБ   590 в  порівняні  з 2017 роком  збільшення  на   49

Кількість  абонентів інформації  всього:    37  в  порівняні  з 2017 роком  збільшення  на   3

Кількість  абонентів інформації  в  сільських  бібліотеках   :   28 в  порівняні  з 2017 роком  збільшення  на 2  

Кількість  абонентів інформації  в  ЦРБ   9 в  порівняні  з 2017 роком  збільшення  на    1.

МБА:

В 2018 р.-  Кількість  абонентів – 12, кількість отриманих документів з інших бібліотек - 46

    КАДРИ

Загальна  кількість  працівників – 29,  з них на посаді  бібліотекаря  26,

 віком  до  35  років  2.  Фахівців з   бібліотечною  освітою  19,  вищою  бібліотечною  4.

Всього  бібліотечних  фахівців  по ЦРБ    5 і  всі  вони з бібліотечною  освітою. 1 – вища освіта.

  В  сільських  бібліотеках  всього  фахівців   18, з них  з  бібліотечною  освітою  11.

  Із  загальної  кількості  бібліотечного  персоналу  (26) працюють  на  повну ставку  11.  На  0,75  -  2   На  0,5 ставки  10, на 0,25 – 3.

Бібліотечний  стаж  до  3  років  - 2,  3-9 років  - 1,  10-20 років   - 3,  понад  20  років  20.

    Соціокультурна  діяльність   бібліотек

Кількість   заходів, організованих  бібліотекою  для  користувачів в межах  бібліотек  834 в  порівняні  з 2017 роком  зменшення на    159

Кількість   заходів, організованих  бібліотекою  для  користувачів за межами  бібліотеки   - 118 в  порівняні  з 2017 роком  зменшення на    129

Кількість  відвідувань  заходів, організованих  бібліотекою  для  користувачів в межах  бібліотеки -  10145 в  порівняні  з 2017 роком  зменшення на    4876

Кількість   заходів, організованих  бібліотекою  для  користувачів за  межами  бібліотеки  1890 в  порівняні  з 2017 роком  зменшення на    714.

     Клуби та об’єднання  за  інтересами     -  18

   Працюють  клуби в  Берізках «Всезнайко»   для  дітей  і  «Романтик»  для  юнацтва, «Червоні  коралі» «Екологічний патруль» для дітей, «Берізецькі   самоцвіти» - для  дорослих , у  Вербській  бібліотеці  - «Книжковий лікар», «Друзі книги», у   ,    Ольгопільська  дитяча  «Книжкова  лікарня»,  у  Рогізківській   бібліотеці  «Подільська  скарбничка»  для  дітей у  Тартацькій бібліотеці гурток «Лікар Айболить».

  У  ЦРБ  - «Право»,   «Юний краєзнавець», «Здоров ‘я», «Чарівний клубочок», «Слово»

У  РДБ  - «Буратіно», «Умілі ручки».

 Не  працювала  через  брак  коштів  бібліотека  в  лікарні,  тому  показників роботи не  надано. 

РЕМОНТИ

   В  Стратіївській  бібліотеці  зроблено   косметичний  ремонт  на  10 тисяч  грн.

В  Берізецькій  бібліотеці  зроблено   косметичний  ремонт  на  2,6  тисяч  грн.

В  Білокамінській  бібліотеці  зроблено   косметичний  ремонт  на  3400 тисяч  грн.

В  Куренівській  бібліотеці  зроблено   косметичний  ремонт  на  300  грн.

 

Придбання

 Для Тартацької   бібліотеки  закупили  МУЛЬТИМЕДІЙНУ ДОШКУ, АКТИВНУ КОЛОНКУ НА СУМУ 11 ТИСЯЧ.

Комп’ютери -  7     у  Вербській  бібліотеці,  Каташинській  бібліотеці  , Ольгопільській     бібліотеці  для  дітей, Куренівській бібліотеці     4  -   по   селу!

В  ЦРБ :2  і  РДБ - 1

Інтернет -   4    у Вербці і Каташині!!!

  Інтернет -  ЦРБ  та  РДБ

Принтери   4  - у Ольгопільській     бібліотеці  для  дітей  - 1

2  Принтери у  ЦРБ. 1 у  РДБ

Довідка про роботу  ЦРБ  за  4 квартал  2018  року

            

   Бібліотеки  району   в 4 кварталі  2018  року   працювали   над  інноваційною діяльністю,  проводили різноманітні заходи національно-патріотичного спрямування. Поєднували традиційні  форми  бібліотечної роботи з оновленими, збагаченими сучасними атрибутами методами.  Бібліотека являється  інформаційно-методичним та бібліографічним центром для всіх бібліотек району.

   Всього  обслужено  у 4 кварталі: читачів   по  ЦРБ  -  1500 ,  книговидача     становить -8000,   відвідування  - 1500.    

  Всього надійшло: 55 примірників літератури подарованої читачами на суму: 1104 грн.

    Поповнювали  Вінницький  інформаційний портал  300  карточками  аналітичного  бібліографічного опису   газети «Чечельницький вісник».

 

  У XX сторіччі український народ пережив одну з найстрашніших трагедій у своїй історії – голодомор.  Вісімдесят  п’ять років минуло відтоді.  Відкриті   документи ще і ще раз засвідчують, що авторами геноциду, штучного голодомору, фізичного знищення народу стали тодішня правляча влада, радянський політичний режим. Всі сторінки історії написано криваво-чорним  кольором.  Головне у діяльності   бібліотек   по відзначенню 85-річниці Голодомору і вшануванню пам’яті його жертв – донести правду сучасникам про цю трагедію. Книги спонукують до пам’яті. Спогади очевидців голодомору району,  записи кожного села збережені в Книзі пам’яті жертв голодомору «Чечельниччина пам’ятає».  До цієї дати працівники бібліотеки організували і провели презентації книг  по голодомору: «Випробовування голодом: злочин влади, трагедія народу», літературну годину «Свіча милосердя», книжкову виставку  «Великі твої жертви, Україно».

      З нагоди відзначення Дня Гідності та Свободи  відбувся  вечір-реквієм

«Україна –держава нескорених героїв». Бібліотекарями  ЦРБ презентовано  книжкову  виставку «Герої небесної сотні», матеріали підготовлені з метою донесення   об'єктивної  інформації  про доленосні події в Україні, які відбувалися у листопаді 2013 - лютому 2014 роках.   Згадали тих, хто підняв стяг боротьби за нашу свободу під час Революції Гідності,  з болем і сльозами на очах присутні  згадували  доленосні події .  Хвилиною мовчання вшанували пам'ять Героїв Небесної Сотні, які загинули за світле майбутнє України.

      Учасник  заходу переконалися, що Україна – це територія гідності і свободи, адже тема Майдану –   стала  важливою і трагічною   в історії України  і  мотивує людей боротися,   надихає  і  не дає падати духом.

      31 жовтня в Чечельницькій  РДА відбулася урочиста презентація «До віри, до кохання, до добра  шостої книги віршів   поета Чечельниччини Павла Чернієвського «Між  небом і землею». Щирими словами  та  подарунками привітали поета почесні гості: заступник голови  Чечельницької    районної державної адміністрації Ольга Беседа, в своєму виступі Ольга Віталіївна схвально оцінила вірші   поета і побажала   творчих злетів та розвитку  письменницького таланту. Також вона запросила молодь на засідання молодіжного літературного клубу «Краєзнавець», що діє на базі бібліотеки, адже це дає змогу поспілкуватися з авторитетними письменниками Чечельниччини та отримати професійну оцінку та пораду щодо власної творчості.

    Вітали   поета заступник голови районної ради Наталя Крук,  організатор туристичної діяльності ЦРБ Таїсія Поцілуйко, воїн АТО Валерій Шумило, директор  Тартацької школи Тетяна Багрій та інші.   Адже   творчість  поета зворушлива, талановита, цікава і  висвітлює    в своїх творах не тільки історію нашої держави, патріотизм та духовність, а актуальні питання сьогодення українського народу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Бібліотеки   ведуть роботу по пропаганді здорового способу життя серед підростаючого покоління та молоді.  Заходи проходять з метою  профілактики тютюнопаління, вживання алкоголю, наркотиків,запобіганню захворюваності на ВІЛ/СНІД, збереження репродуктивного здоров’я молоді.

      В рамках діяльності   клубу «Здоров’я   проведено інформ-досьє «Бути здоровим, модно», надано поради  щодо здорового способу життя, ознайомлено   із статистичними даними розповсюдження інфекційних захворювань в Україні та про джерела зараження ними. Переглянуто літературу книжкової виставки «Цінуймо цей чарівний скарб».

    28 жовтня вся країна відзначила День визволення України від нацистських загарбників. Ця дата залишиться найсвітлішим спомином у серці кожного громадянина України. Адже саме Україна зазнала найбільших жертв і руйнувань в страхітливій   війні.

     В рамках відзначення 74-ї річниці визволення України від нацистських загарбників у  центральній районній бібліотеці  було проведено ряд заходів: історико – патріотична викладка літератури «Рокам ніколи пам’яті не стерти»,  бесіда у книжкової виставки «Допоки пам'ять в серці не згасає», книжкова виставка «Вдячні нащадки пам’ятають славні імена».

      День захисника України відзначається 14 жовтня, у день Покрови Пресвятої Богородиці, водночас з Днем українського козацтва. З 2015 року є державним святом, яке встановлене з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності й територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг українського народу.

        З метою популяризації  книжкових фондів, бібліотеки  презентували книжкову виставку  «Козацькому роду нема переводу, годину спілкування «Я знаю вас, нащадки запорожців. Я вірю вам і низько б’ю чолом», годину  пізнання історії  «Рідна земле моя, ти козацькою славою щедра». Особливо виділили  бібліотечні працівники загиблих героїв Чечельницького краю, оформивши виставку «Пам’ять про них в нашім серці живе».

      Практика роботи з  НПП «Кармелюкове Поділля» по популяризації книги для читачів   наштовхнула бібліотекарів ЦРБ на створення  бібліотечної виставки «Наш рідний край», в якому презентуються видання із фондів  національного природного парку «Кармелюкове Поділля». В ЦРБ пройшла цікава година спілкування «Екологічна стежина Чечельниччини », котру провела Валентина Колійчук, бібліограф-краєзнавець ЦРБ.

   Серед читачів  центральної районної бібліотеки великою популярністю користується виставки, які мають  народознавче та етнографічне спрямування.  Популяризація книги шляхом  проведення  екологічної години «Нам із Землею разом жити», привернула  увагу на болючі питання екології, які тривожать жителів  селища.  Книжкова композиція   «Екологія – турбота спільна!!!»  викликала зацікавленість  читачів.

   Ольга Кобилянська – письменниця, людина незвичайної долі, яка заслужила всенародну шану, любов і визнання. З нагоди відзначення 155-річчя від дня народження видатної української письменниці Ольги Кобилянської в  центральній районній бібліотеці відбулося  засідання  клубу «Слово»: «Вінок пам’яті про Гірську Орлицю».  Нікого не залишив байдужим світ неповторної творчості О.Кобилянської, незнищенний дух її любові, жертовної до рідної землі.

  Принцип місцевого самоврядування є однією з найважливіших ознак будь-якої демократичної держави. Це питання є також досить актуальним і для України. 

    В ЦРБ   відбулися заходи, присвячені Дню місцевого самоврядування «Місцеве самоврядування - чинник довіри людей».  Бібліотекарі  не просто намагались поінформувати читачів щодо діяльності органів влади та забезпечити підвищення її правової освіченості, але й взяли на себе важливу місію – забезпечити налагодження тісних зв’язків між населенням, владою та бібліотекою.

  

 

 

 

 

 

 

 

Бібліотекою   було проведено    перегляд  літератури  «Бібліотека – міст  до електронного урядування», книжкову виставку  «День місцевого самоврядування».  Вітаємо з святом   працівників  селищних,  сільських, районних, обласних і міських рад, які представляють численних народних обранців.   В рамках  правового гуртка «Право» в бібліотеці відбувся урок правових знань «Правова стежина» (до Дня юриста).

      Читачам  бібліотеки  розповіли  про  права й свободи та  поважне ставлення до власної особистості,з відповідальністю   за статтями чинного законодавства України, що гарантуються законом, наголошуючи на тому, що кожна людина є єдиною та унікальною.

     Користувачі бібліотеки знаходили відповіді на свої запитання в спеціальній літературі та публікаціях газет «Урядовий кур’єр», «Голос України».

    Присутні ознайомились з літературою книжкової виставки «Права людини в Україні».

   Правове виховання населення  є на сьогодні одним із пріоритетних напрямів роботи сучасної бібліотеки.  Серед найголовніших порушень прав людини в сучасному світі актуальним є злочин, який має багато назв – «біле рабство», «торгівля людьми», «контрабанда людьми». За оцінками експертів щорічно 1-2 млн. людей стають «живим товаром». Наприкінці ХХ сторіччя з його проявами зіткнулась і Україна.

 Бібліотеки   беруть активну участь у системі правового виховання та правової освіти населення. В цьому напрямку бібліотеки намагаються освітлювати різні правові проблеми суспільства, у тому числі проблему торгівлі людьми. В  залі районної бібліотеки розгорнуто книжкову виставку «Ні -торгівлі людьми». На експозиціях зацікавлений читач знайде матеріали, які дають змогу ознайомитись з різними аспектами торгівлі людьми і її наслідками, можливостями профілактики та надання допомоги потерпілим особам, необхідні телефони гарячої лінії. Хоча в  бібліотеках   у наявності немає літератури про протидію торгівлі людьми, але роз’яснювальні заходи для профілактики з проблемної ситуації проводяться, а саме з правової тематики:  використовуються матеріали зі ЗМІ та інформації з Інтернету. До проведення заходів  долучаються   спеціалісти   відділів  РДА та  управління юстиції. 

   У рамках  заходу бібліотекарі районної бібліотеки підготували для користувачів діалог-застереження «Як не стати жертвою торгівців людьми?».  

 Як відомо, права́ людини — це природні можливості громадянина, що забезпечують його життя, людську гідність і свободу діяльності у всіх сферах суспільного життя. 

   В рамках Всеукраїнського тижня права   в бібліотеках району  відбулися заходи:  «Межа, яку преступити не можна», присвячені правовій освіті громадян, проведено   інформаційну годину  «Правова допомога населенню»,   засідання   клубу  «Право»: «Від правил - до права». Бібліотекарем читального залу Анастасією Монастирською організовано тематичну книжкову виставку «Мої права – мої обов’язки» та  годину спілкування:   «Ти і закон».

   Такі заходи в рамках тижня Права сприяли підвищенню рівня правової культури.

  14 грудня Україна відзначає День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Саме в цей день закінчилося будівництво саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС. У бібліотеках відбулися презентації тематичних виставок «Чорнобиль болить і досі», «Чорнобиль: трава гірка». Виставка пропонує публікації з української преси про початок будівництва Чорнобильської атомної електростанції, перші повідомлення про аварію на ЧАЕС та заходи з ліквідації наслідків аварії,
Ми не маємо права забувати про самопожертву ліквідаторів аварії на ЧАЕС, які пройшли через усі кола ядерного пекла.

            Довідка про роботу  ЦРБ  за  3 квартал  2018  року

            

      Бібліотеки  району   в 3 кварталі  2018  року   працювали   над    відродженням  культурно-історичних цінностей, популяризація історичної літератури  та  роботою з читачами.

   Всього  обслужено  читачів   по  ЦРБ  -  1689  ,  книговидача     становить -8508,   відвідування  - 1689.     

      Всього надійшло: 55 примірників літератури подарованої читачами на суму: 1104 грн.

    Поповнювали  Вінницький  інформаційний портал  250  карточками  аналітичного  бібліографічного опису   газети «Чечельницький вісник».

        До 60-річчя від дня народження Станіслава Станіславовича Городинського, заслуженого артиста України, районна  бібліотека  підготувала  мистецьку  годину  «Пісні  Станіслава  Городинського».  Книга-збірка вокальних  творів  у супроводі  естрадного  оркестру  сприятиме співакам  та  всім   любителям  сучасної  української  пісні.

  28 липня   презентували   книжкові виставки  про  християнства і його відповідності животрепетним проблемам сьогодення.

   Метою створення  персональної виставки  «Духовні скарби» Любові  Бурлаки,  сільського  бібліотекаря села  Демівка,     створеною  в  районній  бібліотеці, стало виховання  любові до мистецтва,  до історії власної держави.

«Українська революція 1917-1921 років…», « Боротьба за незалежність…»  - книжкові виставки   для різних категорій читачів організовували протягом 3 кварталу.  Для  вшанування  пам‘яті  героїв  боротьби за незалежність України,  покращення  знань  з історії  цього етапу  державотворення  презентували  виставку «100 років  боротьби.  Українська революція 1917-1921 рр.», створену  Українським  інститутом  національної  пам ‘яті.  Виставка  сприяє  вихованню, формуванню  почуття патріотизму,  надає  можливість глибше пізнати історію Української революції 1917-1921 років та етапи визвольної боротьби від минулих століть і до сьогодні.

  Кожна  бібліотека  є острівцем збереження національної культури, народних традицій і звичаїв, історії  і  культури,  любові та бережного ставлення до природи.  В  цій діяльності бібліотекарі  об’єднують свої зусилля з  владою, природоохоронними органами,   НПП  «Кармелюкове  Поділля» та   земляками.  З  цією метою  для користувачів проводяться різноманітні масові заходи.

   Частим  гостем селища є вінничанин   Віктор  Афанасійович Косаківський, музеєзнавець, етнограф, фольклорист, археолог, народний майстер, педагог, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії та культури України факультету історії, етнології і права Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, дійсний член Центру дослідження історії Поділля член Національної спілки краєзнавців України,  член науково-технічної ради Національного природного парку «Кармелюкове Поділля».  Спілкуючись  з  гостем, слухаючи розповіді  про  ремесла та промисли подолян виникла ідея створення книжкової  виставки  «Колиска  української цивілізації»,  для  того, щоб минуле не відійшло у безвість  і  молоде покоління знало свій край. Серед книг,  презентований  на  виставці  є  нариси  про історію поселення, предмети побуту.
      Для  членів   клубу „Краєзнавець”, що діє при бібліотеці,  ініційовано зустріч  „У звичаях, традиціях народу, ти душу України пізнаєш»  з  Русланом  Дубиною,  науковим  співробітником  національного  музею  народної  архітектури та  побуту  України,  який  працює  у  відділі  «Поділля» місто  Київ.  Його  приїздом  в  район  завдячуємо  цікавинкам   культурного  розмаїття:  від  автентичної  пісні до  пам’яток  історії  та  культури.

  

 

 

 

 

 

 

 

       Пізнавальна  година   «Наш  Воркотик» до Дня котів,  відбулася  в  центральній  районній  бібліотеці,  на  якій   читачі  розповіли  про  своїх  домашніх  улюбленців,  а  бібліотекарі  читали  вірші про  них  Олени  Журливої,  Грицька  Бойка,  Анатолія  Костецького, Анатолія  Камінчука, Марійки  Підгірянки, Леоніда  Куліша-Зіньків.

   До 28-ї річниці прийняття Декларації про державний суверенітет України в центральній  районній бібліотеці розгорнуто книжкову виставку «Декларація  про державний суверенітет – першооснова  незалежності  України».

  Виставка  презентує законодавчі документи, монографії та історичні нариси, збірники наукових праць, які висвітлюють цю доленосну подію в історії нашої держави й дають цілісне уявлення про основні віхи становлення її незалежності.

       Увазі присутніх запропоновано огляд матеріалів  «Хай буде світлим твій день, Україно!».

 До Всеукраїнської науково-практичної конференції «Роль національних природних парків в розвитку туризму»,  працівники бібліотеки підготували  книжкові  виставки: «Краєзнавча література в  фондах Чечельницької центральної районної  бібліотеки», «Косаківський Віктор Афанасійович – археолог, етнограф, історик, народний митець, майстер» та виставку малюнків Любові Бурлаки, бібліотекаря  села Демівки.

  Виставку  презентували  20 вересня 2018  року  в  приміщенні  районної  державної  адміністрації.  Присутні  мали змогу  ознайомитися  з  краєзнавчими  матеріалами  та  послухати  бібліографічний  огляд  літератури «Видатні і знамениті краяни».

     Брали участь в обласному конкурсі  видань «Історія бібліотеки в есе, особах, міфах,легендах та анекдотах» та «Бібліотеці українського воїна».

 Постійна робота  і партнерство з  районною  газетою, поповнення  матеріалів про проведені заходи  в  соціальній мережі Facebook  та  сайту Чечельницької  РДА.

Довідка про роботу  ЦРБ  за  2  квартал  2018  року

            

  Бібліотеки  району   в 2 кварталі  2018  року   працювали   над    формуванням національної свідомості, відродженням  культурно-історичних цінностей, популяризація художньої літератури, впровадження УДК, адвокаційної діяльності,  роботою з читачами,  очищенням  книжкового  фонду.

   Всього  обслужено  читачів   по  ЦРБ  -  1404,  книговидача     становить -6949,   відвідування  - 1443.   

  Надходження  літератури   за 2  квартал   становить  158 примірники  на  суму -  5134  гривень.  Книги   надійшли  з  обмінно-резервного  фонду  Вінницької  обласної  універсальної  бібліотеки  ім.К.А.Тімірязєва.

   Поповнювали  Вінницький  інформаційний портал  250  карточками  аналітичного  бібліографічного опису   газети «Чечельницький вісник».

Постійна робота  і партнерство з  районною  газетою, поповнення  матеріалів про проведені заходи  в  соціальній мережі Facebook  та  сайту Чечельницької  РДА.

      До1  квітня до Дня  сміху   проведено гумористичне  повідомлення «Торбина сміху людям на втіху». Працівники центральної районної бібліотеки  долучилися до свята гумору   і відзначили цей день зі сміхом. Все дійство відбувалося біля  книжкової виставки «Всерйоз і жартома», на якій представлена література    Грицька Бойка, Павла Глазового, Остапа Вишні, Астрід Лінгрен, Степана Олійника, Степана Руданського. Найцікавішим моментом свята став конкурс «Перлини  народного гумору» на вміння жартувати .

У  квітневі дні українці віддали  шану талановитому прозаїку, Герою України, відданому сину свого народу – Олесю Гончару. Працівники  ЦРБ долучились  до  вшанувань  100-річчя  великого митця  і  підготували тематичну виставку «Бережіть собор душ наших»    та  провели літературно-краєзнавчу годину "Світ почуттів у житті і творчості Олеся Гончара". 

  З  глибини віків людина  привертає увагу до історії та археології,  тому  на  засідання  клубу  «Краєзнавець» - «Археолог» завітав  Віктор Косаківський, кандидат історичних наук, який    презентував  власні  доробки -  останки глечиків,  камінчики часів  сивої  давнини, та  інші  цікавинки,  видобуті  із-під землі. 

    На  засіданні  клуба «Краєзнавець»  в  центральній  районній  бібліотеці  відбулася  презентація  книги:  Козюк В.Є., Косаківський В.А. Хата під стріхою. Останній  штрих минулого тисячоліття. Світлини  народного художника України Володимира Козюка.    Бібліотекарі  підготували  виставку «Хато моя, біла хато…», Віктор Косаківський, співавтор  книги, кандидат історичних наук, викладач Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, наш земляк,   підготував  історичний екскурс «Українська хата – колиска нашого народу».  Директор  бібліотеки повела в минуле провівши бібліографічний огляд «З тієї хати вийшов ти, у тій хаті народилась Україна!».

   Напередодні  світлого свята  Воскресіння  Христового  в  районних  бібліотеках  в рамках засідання  клубу  «Краєзнавець»  презентовано  майстер-класи  «Вербна неділя веде до Пасхи», бесіди-знайомства  «Не я б’ю, верба б’є..», на яких  познайомили  присутніх з історією виникнення  свята, традиціями та цілющими властивостями верби.

 

          

 

     Провели конкурс «Писанкарство – відродження традиції», вікторину “Веселковий світ писанки”, загадки,  гру “Чарівна писанка”. Бібліотекарі  створили книжкову композицію «Христос  Воскрес, лунає  до небес», на  якій  презентовано книги про Паску, рекомендації, як малювати писанки. Виставили листівки, учасників гуртка «Умілі ручки».

      Документально-інформаційну виставку "Фашистські табори смерті - геноцид проти людства» читачі та мешканці  району мали змогу відвідати протягом тижня, з 10 по 16 квітня. На виставці представлено до огляду матеріали, які викривають злочини нацизму проти людства.

 В бібліотеці провели екогодину  «Душа природи чуйна і ласкава». В читальному залі оформлена та презентована книжково - ілюстративна виставка  «Екологічна варта».

   Презентація книг  Павла Чернієвського  «На життєвій ниві», присвячена Дню весни та праці,   привернула  увагу  до  творчості  поета-земляка.

  До  Дня  призиву  в  лави  української  армії,  працівники центральної районної бібліотеки презентували книжкову виставку «Сьогодні призовник, а завтра солдат-захисник».

   На  захід  в  РДА,   приурочений  пам’яті  героя-земляка  Руслана  Халуса,  завітали   представники  громадськості, трудових колективів  до  актової зали  РДА, вшанувати пам’ять  героя-земляка . Виставку-вшанування  «Сам не знаю, де почину» і  година      патріотизму  «А я живий…», присвячені   миротворцю  Руслану  Халусу  презентовано  на заході.

   Засідання клубу «Чарівний клубочок»: «Обереги української родини», Надія Мулько розповіла про історичні витоки української вишивки, познайомила читачів з легендами про цей унікальний вид мистецтва. Бібліотекарі підготували виставку «Обереги української родини».

  До свята вишиванки  Надія Мулько, бібліотекар ЦРБ, підготували книжково-ілюстративну виставку «Одягнімо вишиванку, друже, хай побачить українців світ»», на якій представила  мистецтво вишивки   українського орнаменту, схеми, узори, вишиття.

24 травня, у Вінниці, на площі  Т. Г.Шевченка  стартувало  Міжнародне літературно – мистецьке Шевченківське свято «В сім’ї вольній, новій», яке тривало три дні. Бібліотекарі долучилися  до  оформлення та гідного  представлення  тематичної світлиці Чечельницького району  на  знаковому  Шевченківському  святі.

  Напередодні Дня Перемоги, вшановуючи пам’ять героїв війни,  у адміністративному приміщені Чечельницької районної адміністрації  бібліотекарі центральної районної бібліотеки оформили виставку «Пам'ять про Вас в нашім серці жива». У дитячій районній бібліотеці  бібліотекарі також  підготували та презентували інформаційну - виставку «Памятаєш земле 45-й ? Земле 41-й не забудь».

 З   нагоди  Дня  матері працівники  центральної  районної  бібліотеки  оформили книжкову виставку  «Жінка в історії України»  та перегляди літератури   «Довіку шануйте свій найсвятіший оберіг».

 До  Дня слов’янської писемності і культури   представлена  література:   «Творці слов’янської абетки».

  До Дня журналіста України, в центральній  районній бібліотеці   відбулася  презентація  книжкової  виставки  «Ну щоб здавалося слова….»  та  презентація «Все, що душа довірила словам».  Для  читачів  висвітлено матеріали   про  роль  слова  в  житті  людини і  публікації з «Чечельницького  вісника»  працівників  бібліотек.
 У День захисту дітей   в приміщенні  районного  будинку  культури   для дітей провели веселі вікторини, конкурси та майстер- класи  - виготовлення  «квітів  Надії»- Стипанишена  Вікторія,  виготовлення   «браслетів  Дружби» -Бородай Тетяна.

 

    В бібліотеці  для дорослих   відбулося  засідання  клубу  «Здоров’я» -  “Бути здоровим – це легко!”.  Активна робота над собою, невичерпний інтерес до життя і  бажання  вести здоровий  спосіб життя  - додасть  нам   сили і енергії. Саме життя підштовхує  до спілкування на тему  здоров’я    та  проведення змістовного  дозвілля для  користувачів шкільного  віку.  Тому   популяризація літератури  з питань здорового буття  - на сьогодні найактуальніші.  Година спілкування  “Перші кроки до здоров’я”,  виставка  “Фактори, що впливають на тривалість життя”   зробили  засідання цікавим  та неординарним.

До Всесвітнього дня біженців у читальному  залі  районної  бібліотеки для дорослих оформлено інформаційну виставку «Вигнанці». Увазі відвідувачів представлено літературу про національні меншини в Україні,українську діаспору у світі, інформаційні  листи про статус біженця та виконання плану заходів  щодо  інтеграції  біженців та осіб, які  потребують  додаткового  захисту, в українське  суспільство на період до 2020 року, а також    статті з газет про долю українських  громадян, які  змушені  були  покинути  свої  домівки у зв’язку з конфліктом у Криму та на Донбасі.   Незважаючи на ситуацію, що  склалася, бібліотека разом з іншими  установами  культури  намагаються  зробити все необхідне, щоб  покращити  життя  кожній  людині, яка вимушено покинула своє  постійне  місцепроживання.

28 червня 1996 року назавжди залишиться видатною подією в сучасній історії нашого народу. Україна обрала шлях незалежного розвитку та  закріпила це в Конституції.  Працівники центральної районної бібліотеки підготували  тематичну виставку «Ми віримо в твоє майбутнє Україно!».   

Брали  участь  в  обласному  конкурсі  «Сторінки  живої  історії»  та  написанні  доповідей  до   науково-практичної  конференції  в  НПП «Кармелюкове  Поділля»

Довідка про роботу  ЦРБ  за  1  квартал  2018  року

             

     Бібліотеки  району  в 1 кварталі  2018  року   працювали   над    формуванням національної свідомості, відродженням  культурно-історичних цінностей, популяризація художньої літератури, впровадження УДК, адвокаційної діяльності  та  роботою з читачами.

   Всього  обслужено  читачів   по  ЦРБ  -  1387  ,  книговидача     становить -7409,   відвідування  - 1443.  По  районній  дитячій  бібліотеці обслужено  читачів  -  1376  ,  книговидача     становить  - 10860,   відвідування  -   3987  . 

  Надходження  літератури  за  1  квартал   становить  534 примірники  на  суму -  49749  гривень.  Книги   надійшли  з  обмінно-резервного  фонду  Вінницької  обласної  універсальної  бібліотеки  ім.К.А.Тімірязєва. 

Списання 470 примірників  на  суму -  2636 гривень 90 копійок

   Поповнювали  Вінницький інформаційний портал  150  карточками  аналітичного  бібліографічного опису   газети «Чечельницький вісник».

Постійна робота  і партнерство з  районною  газетою, поповнення  матеріалів про проведені заходи  в соціальній мережі Facebook  та  сайту Чечельницької  РДА.

Соціокультурні заходи  несуть інформаційний та просвітницький  характер. 

  В рамках відзначення новорічно-різдвяних свят на території історико-культурного заповідника «Буша», що в Ямпільському районі, 13 січня відбулося урочисте відкриття мистецького проекту «Різдво в Буші», а 17 січня відбувся районний фестиваль «Різдвяне диво».

      До державних свят  працівниками ЦРБ була оформлена цікава тематична книжкова виставка «Моя соборна, суверенна…» до Дня Соборності  України. З нагоди відзначення Дня ухвали Акту Злуки УНР і ЗУНР   відбулось  знайомство   з символікою: « Один із символів держави…». До  Міжнародного дня пам’яті жертв голокосту  проведено годину спілкування «Ті чорні дні забути не можливо»

    До 100-річчя від дня народження Любові Забашти  організована   книжкова виставка-портрет з циклу «Літературний календар місяця» під назвою «На зламі часів».

До 147 - річниці від дня народження Лесі Українки,  з метою вшанування пам’яті  видатної української письменниці, поетеси, перекладача, громадської діячки, до уваги читачів  представлено книжкову виставку «Безсмертна дочка Прометея». Захід доповнив перегляд літератури  «Хотіла б я піснею стати».

  Славним  ювілеєм  краєзнавця  ознаменувалося  засідання  клубу «Краєзнавець»,   присвячене  80-річчю  Гулька  Василя  Пилиповича,  істориком, поетом,  публіцистом, громадським активістом.  

  21 лютого наша країна разом з усім світом відзначає  Міжнародний день рідної мови. Прагнучи виховувати у молодого покоління любов до своєї Батьківщини та рідної мови.   Працівники районної бібліотеки для дітей провели цікавий літературний захід  «Слова ці прості, людським серцем зігріті», бібліотекарі  розповіли дітям про історію виникнення свята, мовні традиції, які сягають далеких часів, про довгий і тернистий шлях розвитку української мови.

З цієї нагоди бібліотекарі  оформили та презентували  книжкову виставку «Мово, ти вічність, добро, правда і краса свого народу».  На  завершення свята діти  пили  запашний чай з печивом  під  акомпанемент  Тетяни Пустової  і Марії  Козеренко, які  майстерно озвучували  на фортепіано улюблені  веселі  музичні  п’єси.

     До Міжнародного дня рідної  мови у Чечельницькій районній бібліотеці   підготовлено книжкову виставку «Рідна мова, мова калинова », де читачі мають змогу привітати один  одного зі святом мови, познайомитися з новими книгами українських поетів та письменників та  кращими зразками вітчизняної літератури.

    Презентовано книжкову виставку-композицію  «Афганістан – ти серця мого біль» до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав. 

   Відбувся захід присвячений вшануванню пам’яті Героїв Небесної Сотні та наших земляків-героїв, які віддали своє життя за рідну землю, за Україну.

 У шевченківські дні в бібліотеках    оформлені книжкові виставки, присвячені пам’яті великого кобзаря Т. Г. Шевченка. Матеріали про життя і діяльність великого українського поета та художника Т.Г. Шевченка представлені у розділах: "Натхненне слово Кобзаря", "В сім'ї вольній, новій", "Лауреати Національної премії України ім. Т. Шевченка", "Шляхами великої долі", "Пензлем Шевченка".

Також у адміністративному приміщені Чечельницької районної ради  відбувся районний відбірковий конкурс читців різної вікової категорії  «Кобзар і Україна»   На святі звучали  вірші великого генія Кобзаря, діти розповідали твори сучасних українських авторів про життєвий шлях Т. Шевченка.  Переможців було відзначено дипломами  відділу культури і туризму та  подарунками.

До улюбленого свята всіх жінок – 8 Березня – в районній  бібліотеці для дітей   юні відвідувачі гуртка «Умілі ручки» виготовляли листівки для своїх   матусь, бабусь та сестер. Бібліотекар Ольга Картоєва яка провела майстер -  клас  по виготовленню листівок, вже не вперше збирає любителів цього виду мистецтва в стінах районної дитячої бібліотеки .

  До Міжнародного жіночого дня в Чечельницькій  районній бібліотеці організовано книжкову виставку   «А жінка в світ приходить для любові...» На виставці представлено видання, в яких образ жінки подається у різних сферах її діяльності.  

  До Дня визволення України від німецько-фашистських загарбників в читальному залі  районної бібліотеки презентовано книжкову  виставку  «Дорогами болю» . 

       Бібліограф-краєзнавець районної бібліотеки Колійчук Валентина  розповіла про історичний екскурс визволення Чечельниччини від нацистів,  провівши історичну годину «Згадувати, щоб не повторилося»  та познайомила з книгами, які відображають героїчні подвиги воїнів-визволителів району

     В бібліотеках   району презентовано  книжкові  виставки  «Героїв стежина – від батька до сина», «Добровольці – воїни світла»  та  проведено  перегляди  літератури  «Дякуємо за хоробрі серця»,  « Гідності революцію герої творили, волю свою й незалежність вони боронили», виставку-пам’ять «Славетні імена Чечельниччини», на якій  розмістили поруч з фотографіями  біографії  загиблих хоробрих  бійців-добровольців: Руслана Халуса, Сергія Коротана, Володимира Черкасова, Євгена Сивкова,Юрія Коваленка,Бориса Кифоренка.   Проведено патріотичну бесіду  «Мужність, патріотизм, пам’ять бійців – добровольців»

    З нагоди Всесвітнього дня поезії в центральній районній бібліотеці  презентовано  збірку  Анни Данильчук «Думки на папері»  та  представлено книжкову виставку « День поезії - це свято».

Усім присутнім  за допомогою книжкових виставок  та спеціально підготовленого матеріалу бібліотекарі розповіли про трагічні події Революції Гідності та постаті Героїв Небесної Сотні.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     На захід було запрошено  учнів школи  які зачитали вірші присвячені революції Гідності та героям Небесної Сотні, також були зачитані вірші місцевого поета Павла Чернієвського зі збірки «Між двома берегами» присвячені подіям Майдану.  Бібліотекарі  представили нову книгу автора  Злати - Зоряни Паламарчук «Словом по війні» – збірка поезій  про  вирішальні події на Майдані, яка зацікавила учасників заходу.

  Цікаво  пройшов   традиційний Тиждень дитячої та юнацької книги «Книга –чудо  із чудес, і хто читає, той перемагає».

   Також з  нагоди пам'ятної дати  в центральній районній бібліотеці   пройшла презентація тематичної  книжкової   виставки "Герої Небесної Сотні", метою якої є  відтворення історичних подій на Майдані зими 2013-2014 років.

У центральній районній бібліотеці відбулося засідання клубу правових знань «Світ права і закону», що працює при регіональному інформаційному центрі   книгозбірні  в  рамках Указу  Президента України №361/2017 «Про оголошення в Україні 2018 року Роком реалізації правоосвітницького  проекту «Я маю право», що дозволяє організовувати цілеспрямовану роботу з правової освіти серед різних верств населення, профілактики правопорушень, формування здорового, морального способу життя.

  Впродовж тижня у бібліотеці діяла  виставка «Законодавство України », на якій  представлені правознавчі видання з фонду бібліотеки.  Присутні  залишилися  задоволеними  компетентними відповідями Інни  Пастушенко,  спеціаліста  управління  юстиції в  Чечельницькому  районі  на  правові  питання.

  Колектив бібліотеки вдячний  начальнику відділу  культури  та Юрію Македону, народному депутату України за  проведений  ремонт і оснащення  ЦРБ.

 Завдання на 2 квартал: впровадження УДК, поповнення  бібліотечних фондів, забезпечення якісного та комфортного обслуговування  читачів, популяризація книги і читання.

bottom of page