top of page
65fc3a_fa455fb8c74a46dcad1279c3529df99d.
65fc3a_fa455fb8c74a46dcad1279c3529df99d.
65fc3a_fa455fb8c74a46dcad1279c3529df99d.
1.png

        У звітному 2018 році музей   історії села Бондурівка, керуючись

документами, планами, вимогами часу, свою діяльність спрямував на науково- дослідну, експозиційну, культурно-освітню,            виставкову,    рекламно-інформаційну і видавничу роботу, роботу по укомплектуванню фондів, господарську роботу. Музей працював згідно плану. Заплановані заходи виконані. Виконувались і незаплановані роботи, в зв'язку з появою не передбачуваних подій.

65fc3a_fa455fb8c74a46dcad1279c3529df99d.
65fc3a_fa455fb8c74a46dcad1279c3529df99d.

    Науково-дослідна та експозиційна робота.

 

     Маловисвітлена, кропітка, наукова робота по дослідженню подій Української революції 1917-

1921 рр. в Ольгопільському повіті та зокрема в селі Бондурівці Чечельницького району, в звітному 2018 році увінчалась успіхом. Частину матеріалу про повстанський рух, досліджений в селі Бондурівці, опублікований в районній газеті «Чечельницький вісник». З великими труднощами досліджений матеріал вийшов у друк невеликими статтями у 7-ми випусках районної газети «Чечельницький вісник».

         Матеріали про селянське антибільшовицьке повстання в Ольгопільському повіті та повстанський загін отамана Коваленка Семена Кононовича «Ворошило», «отамана Темного (Зеленого) Гаю Вільного Гайдамацтва», подані до друку в науковий відділ Вінницького обласного краєзнавчого музею. Протягом звітного 2018 року проводились пошукові роботи по дослідженню невідомих фактів повстання. Так було зроблено поїздку в Миколаївську область Кривоозерський район в село Секретарку, де народився і проживав до 1917 року повстанський отаман Кошовий Яків Андрійович. В Ольгопільському повіті діяв його загін з березня до кінця травня 1921 року. Відбулася зустріч з племінницею отамана Скрипкою, жителькою села Секретарка. Була здійснена поїздка в с.Торканівку для встановлення відомостей про Складаного Василя Яковича. Голова Військової Колегії, полковник армії Української Народної Республіки (УНР). У травні 1919 року був організатором повстання в Ольгопільському повіті. В селі Торканівці Тростянецького району він народився і проживав. Нажаль, нікого з родичів в селі вже немає, але місце, де він проживав, люди пам'ятають.

          Успіхом увінчалась пошукова робота та дослідження історії Свято- Михайлівської церкви села Бондурівки. У звітному 2018 році було опубліковано матеріали багаторічної роботи завідуючого музеєм. Окремі виписки з газетного матеріалу «Історія Свято-Михайлівської церкви села Бондурівки» під авторством Коваленка Василя Олексійовича відобразив у науково-практичному виданні статтею «Екскурсія як метод еколого-освітньої роботи в Дохнянському ПНДВ» - автор Негода Олександр Сергійович - майстер з охорони ПЗФ Дохнянського ПНДВ, НПП «Кармелюкове Поділля». Він науково описав та довів доцільність туристичного маршруту та екскурсій в народному музеї історії села Бондурівка по території Дохнянського природоохоронного науково-дослідного відділення. Багаторічне дослідження історії Бондурівського храму завідуючим музеєм знайшло своє місце в науковій статті працівників НПП «Кармелюкове Поділля».

         Плідна робота по вивченні етнографії розпочалась і буде продовжуватись. В 2017 році в селі було проведено 1-й Етно-фестиваль «На гозері», ініціатором і організатором якого була Васюк Юлія Андріївна, уродженка села Бондурівка. Музей приймав активну участь у його проведенні. Більше десятка музейних міні-виставок етнографічного напрямку прикрашали і радували присутніх на фестивалі. Йшла підготовка для проведення в Бондурівці ІІ-го Етнофестивалю «На гозері». Але з фінансуванням були проблеми, і він, нажаль, в цьому році не відбувся. В музей історії села Бондурівка з метою етнографічного обстеження села приїжджав науковий співробітник, етнограф Національного музею народної архітектури та побуту Дубина Руслан Вікторович. Він відмітив плідну роботу бондурівського музею, багату етнографічну колекцію. Гість познайомився з побутом села, звичаями, традиціями, заглибився в його минуле. Відбулися зустрічі з майстринями, ткалями. А найстарішу ткалю села Зубко Наталію Максимівну записав на флешку.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Тісна співпраця музею з НПП «Кармелюкове Поділля» дала свої результати. 20-22 вересня 2018р. в смт.Чечельнику в національному природному парку «Кармелюкове Поділля» відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Роль національних природніх парків в розвитку туризму». Завідуючий музеєм був запрошений на урочисте відкриття конференції. Напередодні готувалось науково-практичне видання, до якого ввійшла наукова стаття Коваленка Василя Олексійовича, завідуючого музеєм історії села Бондурівка «Музеї як об'єкти краєзнавчо-туристичної діяльності» в співавторстві зі Сташенко Тетяною Григорівною - провідним фахівцем з екологічної роботи НПП «Кармелюкове Поділля».

          В смт.Чечельнику відбулося відкриття меморіальної дошки, присвяченої видатним математикам 20 сторіччя - Давиду Пінхусовичу Мільману та Ізраїлю Мойсеєвичу Гельфанду. На урочистостях визначної події були присутні рідні з Ізраїлю, Канади, США, представники Вінницької ОДА, вищих навчальних закладів області, журналісти, громадськість Чечельниччини. Серед них був член правління Вінницького товариства єврейської мови та культури Леонід Трахтенберг. Завідуючий музеєм розповів йому про євреїв, яких в 1941 році пригнали етапом з Бесарабії і помістили в свинарнику в кількості 300 чоловік. В роки румунської окупації вони там проживали, помирали від холоду і голоду. Після звільнення села від німецько-фашистських загарбників живими залишились лише ті євреї, яких змогли врятувати жителі села Бондурівки. Померлих, замучених, розстріляних ховали неподалік свинарника. В післявоєнні роки євреї приїжджали до могил замучених. Пройшло багато часу. Леонід Трахтенберг підтримав ідею вшанування пам'яті жертв нацизму, яку подав завідуючий музеєм. Питання про встановлення пам'ятного знака обговорювалося у Вінниці. Завідуючий музеєм розпочав пошуки, дослідження тих подій, які відбувалися в роки ІІ-ої світової війни в селі Бондурівці в район  урочища Шури. Перші результати пошуків, спогади жителів села уже відправлені до м.Вінниці. Дослідження, пошукова робота триватиме і в 2019 році.

     Протягом періоду з квітня по листопад 2018 року в І і ІІ-ій залах музею проводився ремонт. Цей ремонт був спричинений через заміну вікон у всіх трьох залах музею. Паралельно поетапно поновлювались експозиційні відділи, які працювали постійно для відвідувачів і для проведення екскурсій. Нині відчутно поновлення відділу, присвяченого вшануванню захисників України, нашим бондурівським учасникам бойових дій в АТО. По-новому естетично оформлена вирізана на дошці рамка з великим написом «32 Блокпост», прикрашений вишитим бісером Герб України (робота майстрині Бурлаки Любові з села Демівки Чечельницького району). В експозиції цього відділу 2 прапори з підписами, позивними, телефонами, адресами бойових побратимів бондурівських учасників бойових дій. Десятки експонатів зі Сходу України, які були свідками героїчної боротьби українських бійців з російським агресором. Виховний аспект патріотизму, любові до своєї землі, до свого народу. Має місце в експозиції музею вшанування нашого земляка Героя України полковника спецпризначенця Коваленка Юрія Вікторовича, який героїчно загинув в липні 2014 року при захисті кордону нашої держави, захищаючи суверенітет України від зовнішнього ворога. Його куточок поновлено експонатами та обрамлений українськими рушниками.

       Поступово експозиційні зали набирають новизни. Процес цей тривалий, тому що, існують проблеми фінансування, яке гальмує нормальну сучасну реєкспозицію. Завідуючий музеєм докладає багато зусиль, щоб музей виглядав по-новому, відповідав сучасним вимогам, але для однієї одиниці працівників музею без державного фінансування усіх робіт по ремонту це вирішити важко.

У звітному 2018 році в музеї експонувалось 1999 предметів основного фонду.

   

 

 

     Культурно - освітня та виставкова робота.

 

 

У звітний 2018 рік музей та виставки поза музеєм відвідали 4200 чоловік. У звітому 2018 році музей працював планово, виконуючи заплановані міроприємства. Але порушувався усталений роками розпорядок роботи в зв'язку з тим, що в музеї паралельно виконувались ремонтні роботи. Велике навантаження на 1-го працівника музею, адже приходилось працювати і займатись ремонтними роботами в позаробочий час.

      Протягом звітного року виконувалися і незаплановані міроприємства, так як появлялись непередбачувані події. Наприклад - зустрічі однокласників, чи приїзд в село гостей, делегації, семінари, приїзд народних депутатів. Так районне управління праці та соціального захисту населення, територіального центру, відділення соціальної допомоги вдома організували свято по вшануванню людей поважного віку. В день православного свята Другої Пречистої в вестибюлі сільського Будинку культури музеєм було святково прибрано і прикрашено. Весь зал яскраво сяяв музейними експонатами - хустками, килимами, веретами. Численні міні-виставки з переважно підібраними експонатами, якими цікавляться люди старшого покоління, привертали увагу присутніх в залі. З великим пожвавленням та зацікавленістю вони розглядали предмети, які нагадували роки їхньої молодості. Милувалися і гордилися, адже деякі предмети - це робота їх рук, їх творіння, їх талант. На святі було багато дітей, які спостерігали радість своїх бабусь, дідусів. Для завідуючого музею це було подвійне свято. Адже це був прямий зв'язок поколінь. Це було свято єдності, вшанування старшого покоління та виховання підростаючого покоління. Тут в цьому залі онуки і правнуки вчились розуміти минуле і прекрасне своїх бабусь і дідусів і своє майбутнє.

      В короткому звіті за рік можна відзначити тільки найважливіші миті культурно-освітньої та виставкової роботи. Так 24 травня у м.Вінниці на площі Т.Г.Шевченка розпочалося Міжнародне літературно-мистецьке Шевченківське свято «В сім'ї вольній, новій», яке тривало три дні. Виставкову експозицію виробів народного мистецтва Чечельницького краю представляли працівники відділу культури і туризму, районного будинку культури, районної бібліотеки, майстрів з сіл району та музею історії села Бондурівки.

     Музей на високому рівні провів Шевченківські дні в селі Бондурівці. Ряд заходів було проведено в музеї і поза музеєм. Серед експонатів на Шевченківську тематику - вишитий портрет Т.Г. Шевченка майстринею художньої вишивки Кучер-Лащенко Ольгою Андріївною, книга «Кобзар» Шевченка, роботи з бісероплетіння на Шевченківську тематику учнів Бондурівської школи Марченко Віталіни, Марченка Ярослава, Голинської Руслани та учительки молодших класів Бондурівської школи Олійник Алли Василівни. В селі Бондурівці одну з вулиць названо в честь Т.Г.Шевченка. В Бондурівській школі навчались два учні з прізвищем, ім'ям, по батькові - Шевченко Тарас Григорович, 1922 р.н. та 1947 р.н.. Нині на Дохно проживають чотирі жителі з прізвищем Шевченко.

         Музей історії села Бондурівки у звітному 2018 році брав активну участь у багатьох масових міроприємствах села Бондурівки та району, виставляючи виставкові галереї з численними музейними міні-виставками. Завдяки участі музею у фестивалях, святах, багатьох районних заходах, в музеї не зменшується показник кількості відвідувачів, а навпаки збільшується з кожним роком. Знакові поїздки з виставками поза музеєм - це відзначення Дня Чечельника, відзначення 27-ї річниці Незалежності України та Державного Прапора України в Чечельнику, фестивалю у Жабокричці «Медовий Спас - фестиваль у нас», фестивалю духової музики «Давай за музик» у Вербці, відзначення відпуску у Свято-Михайлівському храмі с.Бондурівки, зустрічі однокласників Бондурівської школи, проведення Дня молоді, День Українського козацтва, свято Покрови Пресвятої Богородиці, Захисника України та інш.

 

 

 

 

 

 

 

 

   Виставки, які експонуються у виставковій залі музею, мають велике виховне значення для підростаючого покоління. У виставковій залі музею проводяться свята, зустрічі, вогники, майстер-класи.

Виховання дітей, учнів, популяризація музейного надбання, вшанування пам'яті історичного минулого нашого народу та висвітлення історичних подій сьогодення - мета музею.

Кількість виставок, відкритих у звітному році - 27, кількість місць експонування поза музеєм -15.

       Народний музей                            історії

         села Бондурівка

bottom of page