top of page

Білий Камінь

Чудо-Михайлівський храм

    Існуючий в селі Чудо-Михайлівський храм дерев’яний, на кам’яній основі. Побудований в 1785 р. на кошти прихожан у вигляді навіса на чотирьох стовпах, із дзвіницею. В церкві зберігалась ікона Іверської Божої Матері, привезена в 1880 р. з Афона сільською жителькою Марією Вальчук. У 1754 р. в селі була церква на честь апостола Іоанна Богослова.

Бондурівка

Свято-Михайлівський храм

 

   Церква в селі дерев’яна, однокупольна, споруджена на кошти місцевих жителів. Освячена в 1889 р. в ім’я Святого Архістратига Михайла. Раніше існувала в Бондурівці трикупольна дерев’яна церква, побудована в першій половині 18-го століття.

Бритавка

 

Храм Різдва Пресвятої Богородиці

   

Храм споруджений князем Орловим. Спочатку церква була трикупольною, але згодом, у 1865 р., переобладнана на двокупольну і освячена в честь Різдва Пресвятої Богородиці. Іконостас в ній зі старої  церкви, побудованої в 1788 р. З 1861 р. в селі існувала церковно-приходська школа. В 1966 р. храм був закритий. Служба в нй розпочалась аж у 1992 р. Сьогоднішнього вигляду церква набула завдяки старанням отця Георгія, Іллі Гальчинського, Івана Снітковського та інших членів церковного активу. Кожного року, 23 січня в храмі правиться молебень про чудове спасіння жителів  с.Бритавки під час Другої світової війни.

Вербка

 

Храм Святителя Миколая

   

З 1777 р. тут існував дерев’яний трикупольний храм, до якого у 1817 р. прибудовано дзвіницю. Проіснував до 1890 р., коли на кошти прихожан на честь св.Миколая збудовано на кам’яному фундаменті новий дерев’яний храм. Серед його цінностей – ікона Божої Матері, подарована цесаревичем Миколою Олександровичем у 1863 р., ікони св. Благовірного князя Олександра Невського і св. Рівноапостольної Марії Магдалини, подарованої спадкоємцем  престолу цесаревичем Олександром Олександровичем у 1868 р.

Демівка

 

Храм Різдва Пресвятої Богородиці

          

    У  1740 р. на село, коли прихожани перебували в церкві, налетіла турецька орда, всіх людей було спалено разом із храмом. У 1821 р. на місці старенької   дерев'яної   церкви   поміщиком   Ліпінським   був побудований п'ятикупольний кам'яний храм в   честь Різдва Пресвятої Богородиці.   В   1897-му   споруджений   новий   іконостас,   весь  храм оновлено  ззовні на кошти прихожан (5200 рублів). З  1872 р. в селі працювало чотири церковно-приходські школи.  У  1937 р.  храм  був зруйнований. Аж у 1990 р. при активній участі членів церковної общини Коваля П.А., Пащенко Г.А., Максимишиного М.М., Кифоренка П.Д., Гливчук    і    багатьох    інших    почалось    будівництво    нової   церкви,  ЯКЕ завершилося в 1993р.

 

Жабокричка

 

Храм Дмитрія Солунського

 

    Дерев’яна три трикупольна церква була споруджена в 1777 р., освячена іменем вмч. Дмитра Солунського. В 1869 р. до неї добудована окрема дерев’яна дзвіниця. Зруйнована в 1936 р.  Будівництво розпочалося в 1993 р. при активній участі Плахотного Матвія, Ярової Марії, Стецюка Григорія та багатьох інших прихожан. Закінчено будівництво  в 1998-му. З 8 листопада цього ж року був освячений престол і почалася служба.

Каташин

 

Храм Покрови Пресвятої Богородиці

     

Знаходиться в с. Каташин Чечельницького району. Збудований у 1778 році стараннями місцевого поміщика і селян  на місці спаленої церкви, яку під час російсько-турецької війни в 1760 році татари спалили, пограбувавши  село.  Храм освячено в честь Покрови Пресвятої Богородиці чечельницьким дияконом Федором Новаковським.  Церква дерев’яна, трикупольна. Художнє оформлення ймовірно  робили італійці. Окремо від церкви в 1820 році споруджена дзвіниця, але в 30-х роках ХХ ст. її зруйновано.  Церковна служба відновилася з 1943 р.

   Стараннями отця Миколи і церковного активу проведено капітальний ремонт храму, перекрито покрівлю, куполи.  В церкві знаходиться старовинна святиня – ікона Божої Матері „Каташинської”, яка місцевими жителями вважається чудотворною. Церква діюча, проводяться богослужіння. Вона занесена до „Книги охорони пам’ятників”. У  2007 році на конкурсі „Сім чудес Вінниччини” церкву віднесено до 20 перлин Вінниччини.

Куренівка

 

Свято-Покровський храм

 

       Як стародавнє поселення, село існувало  з 1810р. Переобладнаний в ті часи храм був освячений в честь зачаття св. Анни. Нова церква побудована в 1831 р., освячена в честь Покрови Пресвятої Богородиці, дерев'яна, однокупольна, з трьох’ярусним іконостасом. Закрита в 60-х роках ХХ століття, використовувалася під склад, спортзал. Служба в церкві відновилась у 1992р.

.

                      Луги 

 

Храм Святителя Миколая

 

       Раніше це село мало дві назви - Слободо-Луги та Старо-Луги. Перше входило до складу приходу другого. Самостійну церкву місцеві жителі вже мали в 1783 р., збудували її на кошти прихожан, освятили в честь Миколи Чудотворця. З ікон особливо вшановується ікона Божої Матері «Скоропослушниця», виписана з Афон. На її честь щорічно 29 серпня організовується хресний похід до криниці, в якому беруть участь місцеві жителі та люди місцевих сіл. Церква відкрилась під час Другої світової війни.

Свято-Покровський храм

     

В другій частині села (колишніх Старо-Лугах) храм побудований в 1782 р. на кошти прихожан на місці раніше існуючих двох дерев'яних. У ньому Зберігалася книга «Постная Триодь», 1741 р. із дарчим підписом.

    Нинішня церква дерев'яна, навколо дерев'яна галерея. Окремо стоїть дзвіниця, збудована в 1819р. Освячена в честь Покрови Божої Матері. Шестиярусний іконостас із липового дерева, столярної роботи, з іконами грецького письма. Серед них особливо знаменита древня ікона Покрова Пресвятої Богородиці із зображенням Святої Трійці наверху.

   У 1943 р. храм використовувався як госпіталь, потім - клуб і зерносховище.

   Служба в церкві відновилась у 1991 р

Любомирка

 

Храм Іоанна - Богослова

   

      Початок виникнення приходу відноситься до 1747 р., коли граф Любомирський заявив архієпископу Полоцькому Флоріану Гребницькому про бажання побудувати храм Господній в своєму мастку. Нинішній Іоанно-Богославський храм побудований в 1883 р. У 1959 р. був закритий, переобладнаний під склад, пізніше - під клуб і магазин. З 1992 р. почалась церковна служба. Стараннями протоієрея Якова Павловича Деркача відновлена дзвіниця, центральний купол, обладнано іконостас, проведено капітальний ремонт всього храму.

                   Ольгопіль 

 

Свято-Михайлівський храм

    Фундамент під Свято-Михайлівський храм був закладений в центрі колишнього повітового містечка в 1859 р., а будівництво закінчено в 1861-у на кошти державної казни. До цього року тут була дерев'яна церква, споруджена в 1780 р. З 1897р. діяли один собор, церква, капличка, 4 школи для оволодіння церковною грамотою. Соборний  храм   і  капличку,  споруджену  в   1793   р.  для  молитви царської сім'ї, зруйнували в 1938 р.

У 1989р. почалось спорудження нового Свято-Михайлівського храму. За короткий термін - всього 3,5 місяці - була збудована одна з перших церков в Україні.

Свято-Воскресенський храм

 

   Друга, споруджена в селі в 1994 році церква, носить назву Свято-Воскресенська

Попова Гребля 

 

Свято-Михайлівський храм

 

        Існуюча в давні часи тут дерев'яна церква була споруджена разом із заснуванням Попової Греблі (так називалось село). Точну дату будівництва не встановлено. Храм був тісний, трикупольний. В 1863 р. переобладнаний на однокупольний на кошти місцевого землевласника, освячений в честь святого Архістратига Михайла. За своєю архітектурною спорудою церква не мала рівних ні в районі, ні в області. В 1938р.  храм зруйнували, на його місці побудували школу. 20.02.1990р. з благословіння митрополита Агафангела розпочалось будівництво нової Свято-Михайлівської церкви, місце для якої  освятив архієпископ Макарій. 24 листопада 1992 р. в новозбудованому храмі почалася церковна служба.

 

Рогізка

Храм Іоанна Богослова

 

   Храм на честь  св. Іоанна Богослова дерев’яний, трикупольний, з відокремленою дзвіницею, збудований в 1778 р. У 1876 р. два купола знято,  з північної і південної сторін зроблено добудови, а з західної – дзвіницю.

              Стратіївка

 

Свято-Успенський храм

   

      За свідченнями історичних джерел і спогадів старожилів, до початку будівництва дерев'яного храму, яке було завершено в 1777 р., в селі діяла більш древня церква. Через багато років
почалось         спорудження         нового         Свято-Успенського 
п'ятикупольного храму з цегли, яке завершилося в 1891 р. На це було використано 36 тис. руб. з державної казни і внесків приватних осіб. Двоярусний іконостас обладнали в 1898-му, через 5 років храм всередині розфарбували. П'ятикупольний собор зруйнували в 1937 р. і на священому місці споруджено клуб. Церковну службу змушені були проводити в обладнаних під церкву будинках. У 1992 р з ініціативи і при безпосередній участі Гулька С.М., Ланецького І.Т., Загородного Д. розпочалось будівництво нової церкви.

                              Чечельник   

                                

                                 Свято-Михайлівський храм

 До заснування цього храму в Чечельнику було дві невеличких церкви: Покровська і Михайлівська. Фельдмаршал Іван Гудович заклав нову цегляну церкву, яка об'єднала колишні церкви і стала іменуватися Покрово - Михайлівською.

    Церква мала три престоли. На честь засновника храму Івана Гудовича головний престол носив ім'я Іоанна Златоустого. Два бокових називались Покровський і Михайлівський.

Вже графський син Андрій замовив для храму новий головний дзвін. Напис на ньому гласив: «Отлит усердием действительного тайного советника графа Андрея Ивановича Гудовича и дочери его Анны Андреевны Трубецкой и Екатерины Николаевны Орловой в Чечельницкую церковь 1860 года июня 27 дня, весу 107 пудов 18 фунтов», більше 1,7 тонни.

Новий храм був одним із найкрасивіших на Поділлі, а можливо і всієї України тих часів. Революційні більшовицькі вихори змели усталені віками закони, мораль, звичаї. Комуністи проголосили релігію опіумом для народу. Не обминула руйнівна комуністична хвиля і Чечельниччини.

     церкви почали скидати дзвони. Головний дзвін, упавши з дзвіниці, так вгруз у землю, що його довелось підкопувати. Але не лопнув. Стали вантажити той дзвін. Коли затягли на кузов, машина зразу ж просіла на скатах від непомірного для неї тягаря та ледве зрушила з місця.

Церква залишилася без дзвонів. Але люди продовжували йти до свого храму. І влада надумала остаточно закрити його.

Викликали церковного старосту Василя Павловича Оцабрика й  зажадали ключі від церкви. Він відмовився їх видати. Хтось шепнув атеїстам, що ключі забрала з собою одна з активісток церковної двадцятки Євдокія Нанарова. Та бабка відверто заявила непроханим гостям:

  • Так, ключі від храму у мене, але вам, у ваші нечестиві руки, я їх не дам. Хоч бийте, хоч ріжте мене, а нічого не доб'єтесь.

  • Проти влади йдете? На Соловки закортіло? - стали їй грозити. А у відповідь почули спокійне:

  • Христос муки терпів і нам велів.

  • Слухай-но, Євдокіє, - заговорив нарешті й староста. - Мо' й не треба лаятися з ними? Вони ж  власть.  Он і в святому писанні сказано, що всяка влада від Бога,  а перечити волі властителів- гріх. То ж треба  нам скоритися, коли Бог послав за гріхи наші таку владу

Церкву відкрили, винесли з неї молитовні атрибути, а саме приміщення передали місцевому колгоспу під склад! Через деякий час біля церкви почали будувати школу. Цегли не вистачало, і її дефіцит надумали компенсувати з церковних стін.

Влітку 1937 року в Чечельник з Кодимського гарнізону була викликана група саперів. Чечельничан, які жили неподалік від церкви, попередили, щоб вони заклеїли вікна паперовими смужками. До приреченої споруди заздалегідь почали збиратися люди. Вони просили не руйнувати храму, а зберегти як історичну пам'ятку, як витвір архітектури. Та слів їхніх ніхто не слухав. Військові, міліція тіснили юрбу від споруди. Нарешті солдати теж відійшли від споруди подалі.

   Округу струснув потужний вибух. Та храм витримав перший удар. Тільки тріщини зазміїлись по стінах у різні боки. Вже потім сапери визнавали, що такої міцної споруди підривати їм ще не доводилося. Знову солдати взялись начиняти вибухівкою фундамент. Заклали її в самому приміщенні. Заряди підсилили в декілька разів.

Здавалося, небо і земля розкололися навпіл. У багатьох навколишніх хатах, аж до спиртового заводу, повилітали шибки, повідкривалися двері. З-під стін храму блиснуло гримотливе полум'я. Густі клуби диму збугрилися навколо будівлі. З усіх вікон жбухнуло червоним цегляним пилом. За словами очевидців, храм весь ніби піднявся вгору на кілька метрів, завис на якусь мить над землею, ніби змагаючись із невідворотною долею. Потім враз осів у димове клубовисько та з жахливим тріском, гуркотом розвалився.

     

 

 

 

   

 

 

        Невдовзі найняті люди почали розбирати руїни. Однак розбирати залишки старої будівлі виявилось нелегко. Залиті старовинним розчином цеглини швидше лопались на цілому, ніж там, де їх єднав загуслий розчин. Відібрана цегла пішла на спорудження школи, а рештою мостили тротуари, засипали рівчаки та бордюри...

Зараз; люди повертаються до віри своїх предків. І зруйнований храм відродився  з руїн і попелу в усій своїй величі й красі. Розпочалась відбудова Свято-Михайлівського храму в 1996-му, перед Великоднем. Отець Петро вів мову з керівниками підприємств, установ щодо  сприяння в спорудженні літньої часовні. жоден із керівників району не залишився байдужим до прохання. Але при цьому поставили питання  ширше - відбудувати зруйнований храм! Віднайшлась фотографія храму багаторічної давності. Таких споруд на той час було всього дві на Україні - у Чечельнику і Білій Церкві. Отець Петро, староста І.Л.Поліщук і С.С.Галічян побували там. Вцілілий храм здивував своєю величчю, красою.

      Із благословіння єпископа Тульчинського і Брацлавського Інокентія. при підтримці тодішнього голови райдержадміністрації В.М.Поцілуйка почалась відроджуватися святиня. Знайшлися віряни, які сприяли відродженню храму. Небагатий економічно район проявив величезний ентузіазм у пожертвуванні, безкорисливості і доброті.

Сталий фундамент зберігся під шаром землі від 30 до 90 см. На його добуванні працювали щодня до 180 чоловік. Підприємства виділили екскаватор, механізми, техніку. Коли добули фундамент, то побачили обриси храму у вигляді овального хреста. Ширина фундаменту складала  1 м 40 см, а глибина - 2 м 50 см. Незважаючи на заряд великої вибухової сили, закладений при руйнуванні, фундамент зберігся непошкодженим.

   З початку будівництва точного обсягу робіт не знали. Але допомагали всі. Директор  тоді ще працюючого спиртового заводу В.Ю.Процько посприяв у виділенні 60 т цементу. 70 тис. штук будівельно-облицювальної цегли обміняли на дві ємкості, які пожертвували рідні брати-фермери Григорій і Михайло Демченки. Про активність людей на відбудові говорять такі дані: у 1996 р. було відпрацьовано 123 робочих дні, у 1997 - 133, 1998- 197, 1999 р.-199, 2000р.- 135. Робота була сезонною, тривала по 12 годин на добу.

На Дніпропетровському металургійному заводі за спеціальним замовленням відлито для церкви 9 нових дзвонів. Найголовніший з них має 1,2 т.

І піднявся знову храм. Ще  вищий, величніший, ніж був колись. На 52 метри зметнулася в небо над Чечельником його дзвіниця. Далеко видно його сяючі на сонці сліпучо білі куполи.  Відроджена з попелу святиня відкрила перед віруючими  свої двері .

    12 липня, в свято перших верховних апостолів Петра і Павла, Собор освячено. А відродження святинь - це майбутнє народу, його духовність, мораль і саме життя...

Зовнішній вигляд храму відрізняється від звичайних будівель: над ним височить купол, що зображує Небо, зверху закінчується главою, де височить хрест а славу глави церкви Ісуса Христа. Над входом - дзвонарня. Хрест – символ спасіння, купол - символ вічності. Собор 100 років тому так був і задуманий, а нині відтворений у формі хреста. Має він 5 куполів, що за ідеєю православ'я символізує Ісуса Христа і чотирьох його святих Апостолів-євангелістів, авторів Нового Завіту. Покриття куполів виконане у вигляді об'ємної «луски» з довговічної високоякісної нержавіючої криці.. Відбудований Собор цим  відрізняється від колишнього, бо замість одного - п'ять куполів. Легкі сучасні матеріали, складні конструкції і покриття не вплинули на легкість куполів. Більш сміливо вирішено форму арок, як віконних у самому Соборі, так і на дзвіниці.

Із 52-метрової дзвіниці далеко за межі Чечельника чути Благовіст -дзвін в один дзвін, котрим церква закликає віруючих  на богослужіння.

Інтер'єр Собору оброблений деревом, яке має «живе тепло». Центральний іконостас має чотири яруси. Ікони писані у стилі 16 ст., святого Андрія Рубльова. Північний - на честь свм Іпполіта, південний - перших верховних Апостолів Петра і Павла, центр - Архистратига Михайла.

bottom of page